Premalo sna uzrokuje brojne zdravstvene tegobe upozoravaju stručnjaci. Zato ne treba zaboravljati koliko je san važan za regeneraciju organizma i dobro zdravlje.
Nekome je dovoljno šest sati sna, drugima devet ili deset… to je individualno.
Ono što je zajedničko za sve nas je “ljekovitost” sna i koliko je dobar san važan za normalno funkcionisanje i zdravlje organizma.
Premalo sna uzrokuje brojne zdravstvene tegobe
Ako ne spavamo dovoljno i kvalitetno umor je neizbježan, ali to nije jedini i najveći problem. Ako se to ponavlja duži period ne treba da nas čudi kakve sve zdravstvene tegobe uzrokuje premalo sna.
Postajemo osjetljiviji
Zbog malo sna osjetljivije ćemo reagovati na senzorne podražaje. Više ne možemo tako dobro razlikovati važne i nevažne podražaje. Glasni zvukovi, poput signalnih tonova, mogu nam tada izazvati puno više stresa.
Usput, to je slično ponašanju pacijenata sa shizofrenijom: mozak takođe teško odvaja važno od nevažnog.
Problemi s koncentracijom
Postoji još više posljedica za naš mozak kada ne spavamo dovoljno. Budući da se ne može dovoljno regenerisati, obično to rezultira poteškoćama pri koncentraciji te zaboravom.
Tokom faza dubokog sna čuvamo svoja sjećanja, uključujući sve što smo toga dana naučili. Ako ga nemamo dovoljno ili su faze prekratke, to negativno utiče na rad našeg mozga. Obično, ako ne spavamo dobro, skloni smo griješenju u strukturi rečenice i zaboravljamo riječi.
Rizik od pretilosti
Dok spavamo, naša tijela oslobađaju hormone sitosti, poput leptina. Da se to ne događa, vjerovatno bismo se noću budili od gladi. Naime, noć je najduža faza dana kada možemo bez hrane. Kada ne spavamo, naše tijelo ne oslobađa te tvari koje zasićuju, nego umjesto toga proizvodi više “hormona apetita”, poput grelina, prenosi miss7.
Rezultat, gladniji smo. Kada ne spavamo puno, naše tijelo žudi za hranom bogatom mastima i ugljeniom hidratima. Možda vam je to poznato kao tipična mamurna želja za brzom hranom. Naime, te nam namirnice vrlo brzo daju energiju, ali to traje samo kratko, tako da brzo ponovno ogladnimo.
Nedostatak sna može dovesti do debljanja i time povećati rizik od pretilosti koja je opasna po zdravlje.
Koža brže stari
Kada nam nedostaje sna, naše tijelo oslobađa hormone stresa, poput kortizola. A to utiče na strukturu kože. Postaje tanja, gubi elastičnost i isušuje se. To doprinosi preranom starenju kože i nastanku bora.
Povećava se rizik od bolesti
Ako ne spavamo dovoljno, povećava se rizik od raznih bolesti. Kada nam nedostaje sna, broj otkucaja srca raste, a tjelesna temperatura pada.
To slabi naš imunološki sistem. Između ostalog povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti poput arterioskleroze, srčanog ili moždanog udara.
To pokazuje meta-analiza raznih istraživanja.
Ostale potencijalne negativne zdravstvene posljedice uključuju visoki krvni pritisak i usporavanje razgradnje šećera u krvi. To povećava rizik od dijabetesa tipa 2.
Premalo sna ne samo da je štetno za tijelo, nego povećava i rizik od mentalnih bolesti, poput depresije.
Foto: Sammy-Sander, Pixabay