Izuzetno bogat hranljivim sastojcima, kefir je poznat kao dobar čuvar zdravlja, posebno kada su u pitanju dobra probava i jak imunitet jer deluje kao prirodni probiotik. Kefir je mliječni proizvod koji se dobija fermentacijom mliječnog šećera, zahvaljujući kefir gljivi, a posebnu pažnju privlači kad je u pitanju mršavljenje. Veliko je interesovanje za režim ishrane sa kefirom, i u svijetu, i kod nas, a naročito se izdvaja kefir dijeta od sedam dana uz koju se navodno gubi četiri do šest kilograma.
Jelovnik se sastoji iz tri obroka i dvije užine, a poželjno je da lijepo rasporedite obroke u toku dana kako ne biste osjećali glad. Primjera radi, ako ustajete u šest sati, a liježete u 22 h, prvi obrok neka vam bude oko pola osam, a posljednji dnevni poslije 19 h.
Tokom dijete konzumirajte samo ono što je na jelovniku, a po završetku nemojte odjednom preći na previše začinjena i masna jela. Trudite se da vam i po okončanju dijete ishrana bude izbalansirana. Samo tako možete biti sigurni da nećete osjetiti bumerang efekat, tj. da vam se kilogrami neće vraćati, piše superdijeta.com.
Fizička aktivnost je poželjna i upravo od toga će zavisiti koliko ćete kilograma skinuti. Iako će dijeta podstaći varenje i ubrzati metabolizam, bez uvođenja fizičkih aktivnosti najvjerovatnije nećete smršati više od par kilograma.
Zato se trudite da budete što aktivniji, družite se, šetajte, trčite, obavljajte kućne poslove, radite bilo šta, samo budite što aktivniji.
Jelovnik za 7 dana
PRVI DAN
Doručak: Čaj ili kafa, čaša kefira sa 3 kašike lanenog sjemena ili lanenog brašna. (Ukoliko osjećate glad ili niste siti, možete popiti još jednu čašu kefira i lana). Za užinu voćna salata.
Ručak: Pileća supa, 150 g pilećeg bijelog mesa, kuvana šargarepa i sezonska salata po izboru. Za užinu dva parčeta integralnog keksa.
Večera: Čaša kefira, komad hljeba od heljde i porcija zelene salate.
DRUGI DAN
Doručak: Isti kao prethodni dan. Za užinu pojedite dvije jabuke.
Ručak: Riba po izboru, kuvani krompir i salata od paradajza i paprika sa malo maslinovog ulja. Za užinu parče dinje.
Večera: Čaša kefira sa lanenim ili heljdinim brašnom.
TREĆI DAN
Doručak: Isti kao prethodni dan. Za užinu tost sa malo meda i maslaca.
Ručak: Čorba od povrća, omlet od paprika i jaja i salata od manjeg krastavca i kefira. Za užinu voće po izboru.
Večera: Dva kuvana krompira i čaša kefira.
ČETVRTI DAN
Doručak: Isti kao prethodni dan. Za užinu voće po izboru.
Ručak: Čorba od pečuraka, paprikaš i salata od kiselog kupusa. Za užinu malo griza.
Večera: Porcija integralnog pirinča sa povrćem i čaša kefira.
PETI DAN
Doručak: Isti kao prethodni dan. Za užinu voće po izboru.
Ručak: Supa, dinstano povrće po izboru sa 150 g teletine. Pola glavice zelene salate. Za užinu voćni jogrut.
Večera: Čaša kefira sa malo integralnog keksa.
ŠESTI DAN
Doručak: Isti kao prethodni dan. Za užinu voće po izboru.
Ručak: Musaka od tikvica, salata od kefira, krastavca, bijelog luka i paprika i komad hljeba od heljde. Za užinu šaka lješnika, badema i oraha.
Večera: 150 g grilovane ribe, komad integralnog hljeba, zelena salata i zeleni čaj.
SEDMI DAN
Doručak: Isti kao prethodni dan. Za užinu voće po izboru.
Ručak: Govedina u sosu od paradajza sa kupus salatom. Za užinu banana.
Večera: Voćni sok i kefir pomiješan sa lanenim brašnom.
Recept za domaći kefir
Zrna kefira možete pronaći u prodavnicama zdrave hrane, ali i na Fejsbuk grupama gde ih ljudi mahom poklanjaju jedni drugima. Dovoljno je da se učlanite u neku od tih grupa i lako ćete se dogovoriti s nekim da vam da ova zrnca, koja su po sastavu mješavina bjelančevina, amino-kiselina, lipida i topljivih polisaharida i simbioza su velikog broja dobrih, mliječno-kiselih bakterija, ocetnih bakterija i sojeva kvasaca. Nakon toga ćete sve lako dalje sami jer se kefirna zrnca, koja naoko liče na cvjetiće karfiola, svakom fermentacijom umnožavaju za pet do sedam odsto. A kad se dovoljno razmnože, možete da ih stavljate i u smutije i voćne salate.
A kako da lako napravite svoj domaći kefir, objasnila jr vrsna domaćica Svetlana Živković, korak po korak.
Prvi korak
Za domaći kefir trebaju vam kefirna zrnca, mleko, tegla od najmanje litar ili dublji širi bokal, kao i kašika i činijica. Vrlo je važno da ta tegla ili bokal budu stakleni, nikako plastični ili metalni da zrnca ne bi propala. Kašika kojom prebacujete kefir u mlijeko može da bude i plastična ili od običnog escajga. Najbolje je da mlijeko bude svježe domaće kravlje ili kozje, ali ako vam se inače više dopada sojino ili, recimo bademovo, koristite njega.
Drugi korak
Za prvi put odvojte oko 500 ml mlijeka da biste vidjeli kako vam se sviđa ukus. Kasnije ćete lako povećavati količinu. Dvije kašike kefirnih zrnaca možete da isperete i ocijedite kroz gazu, s tim što to nije obavezno. Potom ih stavite u pola litra mlijeka. Važno je da posuda ne bude sasvim puna, već da do vrha ostane prazna najmanje par centimetara. Takođe, svaki drugi put po želji i ukusu povećavajte količinu mlijeka i zrnaca. Dakle, ako biste blaži kefir, u pola litra mlijeka stavite jednu kašiku zrnaca, a ako biste jači, dvije kašike.
Treći korak
Mlijeko s kefirnim zrncima pokrijte čistom gazom i samo blago poklopite nekim poklopcem. Neka to bude ovlaš, ne zatvarajte posudu sasvim da bi vazduh mogao da cirkuliše i da bi mlijeko fermentisalo.
Četvrti korak
Teglu, odnosno bokal, odložite na tamno mjesto, ali ne u frižider, nego, recimo, na policu u špajz ili u kuhinjski plakar. Ostavite da stoji 24 sata.
Peti korak
Kad kefir bude gotov, kad počne da se zgrudnjava i da se pomalo odvaja surutka po vrhu, lagano procijedite tečnost u teglu i – uživajte u ukusnom i zdravom napitku.
Šesti korak
Preostala zrna koja ste procijedili isperite vodom i stavite u novu teglu. Ako biste da odmah spremate novu turu kefira, nalijte sa pola litra mlijeka i krenite sve iznova. Ako ćete sve to koji dan kasnije, nalijte samo malo mlijeka preko zrnaca i odložite u frižider do sljedeće pripreme.
Pojedine domaćice kažu da se taj prvi domaći kefir baca jer umije biti kiseo. Međutim, Svetlana tvrdi drugačije. Ako dobijete domaća zrnca i ako sve uradite kako treba, nema potrebe da se kefir baca. A ako vam je malo kiseliji nego što biste voljeli, biće dovoljno da u čašu dodate malo mlijeka i tako ga razblažite.
/zadovoljna.rs/