JZU „Dom zdravlja” Doboj: Šta treba znati o SARS-CoV-2 infekciji kod djece?

Djeca i tinejdžeri takođe mogu dobiti koronavirus, premda su djeca “manje” bolesna u usporedbi sa odraslima. Pretpostavka je da dječica imaju manje receptora (ulazno mjesto u organizmu) na koje se virus “nakači” i da zbog toga djeca manje obolijevaju. Međutim, bitno je znati da i djeca mogu biti zaražena sa SARS-CoV-2 infekcijom, mogu se razboliti i mogu prenijeti infekciju na druge osobe. Zanimljivo je i to, da pojedina dječica koja su inficirana koronavirusom ne ispoljavaju bolest, na oko izgledaju potpuno zdrava i nemaju simptome („asimptomatski“), ali vrlo lako mogu širiti virus dalje. Većina djece sa SARS-CoV-2 infekcijom ima blage simptome ili ih uopšte nema. Srećom rijetko, u svijetu, a i kod nas, opisani su slučajevi da neka djeca mogu imati teži oblik bolesti što zahtijeva bolničko liječenje. Ovdje se radi o multisistemskom upalnom sindromu (MUS), srećom ovo stanje je izuzetno rijetko i još uvijek se ispituje.

Koja djeca zahtijevaju veći oprez? Kao i u svim bolestima i ovdje postoji grupa djece koja su pod povećanim rizikom da razviju teži oblik bolesti kao što su dijebetičari, djeca sa astmom, bolesti srpastih ćelija, neurološka, metabolička, srčana oboljenja i slično.

Koji su simptomi bolesti? Simptomi SARS-CoV-2 infekcije kod djece slični su kao i kod odraslih, ispoljavaju se u vidu povišene tjelesne temperature i groznice, kašlja, grlobolje, zapušenosti nosa i sekrecije iz nosa, gubitka okusa i mirisa, kratkog daha ili otežanog disanja, mučnine, povraćanja i proliva, bolova u trbuhu, glavobolje, bolova u mišićima i rijelu, gubitka apetita što je posebno izraženo kod djece mlađe od godinu dana.

Šta možemo učiniti? Pratiti dijete, obratiti posebnu pažnju na groznicu (temperatura iznad 38,5°C ili više), grlobolju, nekontrolisani i uporni kašalj koji uzrokuje otežano disanje (za dijete sa hroničnim/alergijskim /astmatičnim kašljem pogledajte postoji li promjena od uobičajenog kašlja), proljev, povraćanje ili bol u trbuhu. Obratiti pažnju na intenzivnu glavobolju praćenu visokom tjelesnom temperaturom.

Šta učiniti ako posumnjate da Vi ili dijete ima koronavirus? Od velikog značaja je rana izolacija, kako za vas tako i za dijete. Odmah ograničiti kontakte, obavijestiti vašeg ljekara. Poželjno je obavijestiti bliske kontakte koje ste imali poslednjih 24-48h jer time ograničavamo dalje širenje infekcije. Ne slati dijete u kolektiv npr. vrtić, škola, vannastavne aktivnosti kao što su sport, ples, strani jezici i slično. Često roditelji prave grešku i dok čekaju nalaze, pošalju dječicu kod bake i djeda ili druge rodbine – to NE činiti!

I na kraju, najbitnije kako bi sačuvali sebe i ostale, biti savjestan, poštovati sada nam već dobro poznate epidemiološke mjere, ispravno nošenje maske (pokriti nos i usta), držati distancu od 2m, često prati ruke mlakom vodom i sapunom, ako nismo u prilici koristiti sanitajzer, izbjegavati prenatrpane i zatvorene prostore.

Pripremio: dr Slaven Krajina specijalista pedijatrije

Foto: JZU „Dom zdravlja” Doboj

Izvor: JZU „Dom zdravlja” Doboj

Related posts

Volkswagen najavio električni automobil od samo 20.000 evra

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Više hrčete zimi? Evo kako da prestanete

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...