Djeca i tinejdžeri takođe mogu dobiti koronavirus, premda su djeca “manje” bolesna u usporedbi sa odraslima. Pretpostavka je da dječica imaju manje receptora (ulazno mjesto u organizmu) na koje se virus “nakači” i da zbog toga djeca manje obolijevaju. Međutim, bitno je znati da i djeca mogu biti zaražena sa SARS-CoV-2 infekcijom, mogu se razboliti i mogu prenijeti infekciju na druge osobe. Zanimljivo je i to, da pojedina dječica koja su inficirana koronavirusom ne ispoljavaju bolest, na oko izgledaju potpuno zdrava i nemaju simptome („asimptomatski“), ali vrlo lako mogu širiti virus dalje. Većina djece sa SARS-CoV-2 infekcijom ima blage simptome ili ih uopšte nema. Srećom rijetko, u svijetu, a i kod nas, opisani su slučajevi da neka djeca mogu imati teži oblik bolesti što zahtijeva bolničko liječenje. Ovdje se radi o multisistemskom upalnom sindromu (MUS), srećom ovo stanje je izuzetno rijetko i još uvijek se ispituje.
Koja djeca zahtijevaju veći oprez? Kao i u svim bolestima i ovdje postoji grupa djece koja su pod povećanim rizikom da razviju teži oblik bolesti kao što su dijebetičari, djeca sa astmom, bolesti srpastih ćelija, neurološka, metabolička, srčana oboljenja i slično.
Koji su simptomi bolesti? Simptomi SARS-CoV-2 infekcije kod djece slični su kao i kod odraslih, ispoljavaju se u vidu povišene tjelesne temperature i groznice, kašlja, grlobolje, zapušenosti nosa i sekrecije iz nosa, gubitka okusa i mirisa, kratkog daha ili otežanog disanja, mučnine, povraćanja i proliva, bolova u trbuhu, glavobolje, bolova u mišićima i rijelu, gubitka apetita što je posebno izraženo kod djece mlađe od godinu dana.
Šta možemo učiniti? Pratiti dijete, obratiti posebnu pažnju na groznicu (temperatura iznad 38,5°C ili više), grlobolju, nekontrolisani i uporni kašalj koji uzrokuje otežano disanje (za dijete sa hroničnim/alergijskim /astmatičnim kašljem pogledajte postoji li promjena od uobičajenog kašlja), proljev, povraćanje ili bol u trbuhu. Obratiti pažnju na intenzivnu glavobolju praćenu visokom tjelesnom temperaturom.
Šta učiniti ako posumnjate da Vi ili dijete ima koronavirus? Od velikog značaja je rana izolacija, kako za vas tako i za dijete. Odmah ograničiti kontakte, obavijestiti vašeg ljekara. Poželjno je obavijestiti bliske kontakte koje ste imali poslednjih 24-48h jer time ograničavamo dalje širenje infekcije. Ne slati dijete u kolektiv npr. vrtić, škola, vannastavne aktivnosti kao što su sport, ples, strani jezici i slično. Često roditelji prave grešku i dok čekaju nalaze, pošalju dječicu kod bake i djeda ili druge rodbine – to NE činiti!
I na kraju, najbitnije kako bi sačuvali sebe i ostale, biti savjestan, poštovati sada nam već dobro poznate epidemiološke mjere, ispravno nošenje maske (pokriti nos i usta), držati distancu od 2m, često prati ruke mlakom vodom i sapunom, ako nismo u prilici koristiti sanitajzer, izbjegavati prenatrpane i zatvorene prostore.
Pripremio: dr Slaven Krajina specijalista pedijatrije
Foto: JZU „Dom zdravlja” Doboj
Izvor: JZU „Dom zdravlja” Doboj