Iranci ponovo na ulicama, veliki protesti protiv vlasti

Iranci su danas ponovo izašli na ulice da bi protestovali protiv vlasti, mjesec dana nakon početka protestnog pokreta podstaknutog smrću mlade Mahse Amini koji je ugušen u krvi.

Objavili su to mediji i nevladine organizacije.

Dvadesetdvogodišnja Kurdkinja Mahsa Amini umrla je 16. septembra u bolnici u Teheranu, tri dana nakon što je uhapšena zbog navodnoga kršenja strogih kodeksa odijevanja Islamske Republike koji se odnosi na žene, odnosno, kako je objašnjeno – zbog “nepropisnog nošenja hidžaba”.

Iranske vlasti tvrde da je mlada žena umrla od posljedica bolesti, a ne od “batina”. Kažu da tako stoji u medicinskom izvještaju, no djevojčin ga otac ne prihvata. Njezin rođak je rekao da je Mahsa umrla od posljedica “silovitog udarca u glavu”.

Iran / Protesti

Protest je potaknuo skupove solidarnosti u inostranstvu, a međunarodna zajednica osudila je represiju koja je, po podacima nevladinih organizacija odnijela više od 100 života.

Uprkos prekidima interneta i nastojanju vlasti da blokiraju pristup aplikacijama Instagram i WhatsApp, Iranci su se, na online poziv aktivista u subotu okupili na ulicama grada Ardabila.

U rodnome gradu Mahse Amini Saghezu u Kurdistanu u štrajk su stupili trgovci, a isto su napravili oni u sjevernoj pokrajini Mahabad, prenosi internetski medij 1500tasvir, spominjući i kršenja ljudskih prava.

Sudeći po fotografijama objavljenim na internetu mladi su demonstrirali na univerzitetima u Teheranu, Isfahanu i Kermanšahu na sjeverozapadu zemlje.

Demostranti su se odazvali pozivu aktivista na masovne proteste pod sloganom ‘Početak kraja!’ za iranske vlasti.

Aktivisti su podstakli Irance na proteste u područjima gdje nema snaga sigurnosti. Skandirali su “Smrt diktatoru”, misleći pritom na vrhovnoga iranskog vođu Alija Khameneija.

Istovremeno je službeno tijelo – Islamsko vijeće za koordinaciju razvoja pozvalo Irance da u subotu u džamijama nakon večernje molitve “iskažu gnjev protiv pobune i pobunjenih”.

Od 16. seštembra mlade žene, studentice i učenice kontinuirano organizuju proteste tokom kojih ne nose marame, izvikuju protivladine parole i sukobljavaju se s policijom.

U represiji protesta dosad je smrtno stradalo najmanje 108 ljudi, podaci su nevladine organizacije Iran Human Rights (IHR) sa sjedištem u Oslu.

Amnesty International raspolaže podatkom po kojemu je u protestima smrtno stradalo najmanje 23 djece u dobi od 11 do 17 godina, a “ubili su ih pripadnici snaga bezbjednosti”.

Stotine su uhapšene.

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...