Poznato je da neke stvari i proizvodi ne podnose dobro zimu te se mogu oštetiti, ali i napraviti štetu stvarima oko sebe. Stoga su stručnjaci za automobilizam iz CarMoneya otkrili su stvari koje zimi nikako ne smijete ostavljati u automobilu.
Lijekovi
Mnogi ljudi ostavljaju svoje dnevne lijekove u automobilu kao podsjetnik da ih ponesu na svakodnevno putovanje, ali ostavljanje lijekova u automobilu preko noći tokom zime može umanjiti njihovu učinkovitost. Tvrde tablete i kapsule bi trebale biti najmanje oštećene, ali tekućine i lijekovi za injekcije mogu doživjeti promjene na niskim temperaturama. Uvijek čuvajte svoje lijekove na sobnoj temperaturi kako bi zadržali svoju učinkovitost.
Naočare
Ostavite li svoje naočare za čitanje ili čak sunčane naočare u automobilu tokom zimskih mjeseci, mogli biste otkriti da će se lako slomiti. Ekstremno niske temperature mogu oštetiti leće uzrokujući njihovo širenje i skupljanje, čineći pritom okvire podložnim pucanju. Ukoliko već držite naočale u automobilu, stavite ih u futrolu.
Muzički instrumenti
Uvijek nosite instrument u kuću kako biste izbjegli nenamjerno oštećenje u hladnoći. Violine, gitare i violončela te drugi drveni instrumenti osjetljivi su na skupljanje i širenje na niskim temperaturama, što će oštetiti ili slomiti spojeve ljepila, čineći ih neupotrebljivima za sviranje.
Baterije
Ako ste u iskušenju ostaviti paket baterija u automobilu “za slučaj da vam zatreba”, razmislite ponovno. Otkrićete da će vaše baterije prije ostati bez energije zbog niske temperature koja utiče na elektrohemijske reakcije unutar samih baterija, a alkalne baterije mogu čak prsnuti i iscuriti.
Laptopi i telefoni
Slično razlozima zašto je ostavljanje baterija u automobilu tokom zime loša ideja, laptop i drugi elektronički uređaji proći će jednako loše jer njihove unutarnje litij-ionske baterije postaju ugrožene hladnim vremenom. Skupu elektroniku takođe treba iz bezbjednosnih razloga izbaciti iz automobila preko noći.
Voda u bocama
Tečnost u bocama može se zalediti i puknuti stvarajući veliku štetu. Otvorenu bocu vode (nezačepljenu) koja je ostavljena u automobilu tokom zime nije pametno piti. Iako nije posebno štetno, ne znate koliko se mikrobakterijskih čestica nalazi u vodi koja je bila izložena različitim temperaturama.
Sprejevi
Možda je primamljivo držati dezodorans u pretincu za rukavice, ali aerosoli mogu postati opasni ako su izloženi ekstremnoj hladnoći. Niska temperatura može uzrokovati destabilizaciju limenki pod tlakom, što može dovesti do pukotina ili čak eksplozije limenke. Isto vrijedi i za lak za kosu, boju u spreju ili WD-40.
Hrana u limenkama
Niske temperature mogu naštetiti održavanju hrane svježom. Smrzavanje može prouzrokovati širenje konzervirane hrane, što dovodi do pucanja konzerve. Ako poklopac nije slomljen, konzervu s hranom je moguće odmrznuti u hladnjaku, ali ako izgleda ili miriše loše, nemojte je jesti.
Gazirana pića
Vaša omiljena limenka soka nikada ne bi smjela biti ostavljena u automobilu preko noći na temperaturama ispod nule jer može stvoriti pravi nered kad limenka eksplodira. Smrznuti gazirani napitak će se proširiti dok se smrzava i stvarati pritisak na CO2 iznutra, uzrokujući eksploziju limenke.
Boje i lakovi
Ako planirate preuređivati, ove zime svakako uklonite limenke boje iz automobila. Hladnoća može uticati na sastojke u boji, a smrzavanje, širenje, odvajanje i nakupljanje mogu je učiniti potpuno neupotrebljivom.
(N1)