[ad_1]
Gilbert Levin, glavni istraživač u Nasinom eksperimentu u okviru kojeg su na Mars poslate sonde “Viking“ 1976. godine, objavio je članak u naučnom časopisu “Sajentifik Amerikan“ (Scientific American) tvrdeći da su pozitivni rezultati eksperimenta dokaz života na Crvenoj planeti.
Eksperiment je osmišljen da testira marsovsko zemljište za organsku materiju. “Čini se da smo odgovorili na to pitanje“, navodi Levin u članku.
U okviru eksperimenta, “Viking“ je postavio hranljive sastojke u uzorke zemlje sa Marsa. Da je postojao neki oblik života, potrošio bi hranu i ostavio iza sebe gasne tragove svog metabolizma, koje bi senzori otkrili.
Da bi potvrdili da se radi o biološkoj reakciji, test je ponovljen nakon iskuvavanja uzorka – što bi sasvim sigurno bilo smrtonosno. Ukoliko bi reakcija bila izmjerena u prvom uzorku, a ne u drugom, to bi značilo da su se u prvom odigrale određene biološke reakcije.
Baš to se i desilo, tvrdi Levin.
Međutim, drugi eksperimenti nisu uspjeli da otkriju organski materijal, a Nasa nije uspjela da ponovi rezultate u laboratoriji, pa su zbog toga odbačeni prvobitni pozitivni rezultati, kao lažno pozitivni, odnosno podvedeni su kao rezultat neke nepoznate hemijske reakcije umjesto kao prisustvo vanzemaljskog života.
“Nasa je odlučila da je pronađena supstanca koja imitira život, a ne život. Neobjašnjivo, 43 godine nakon lansiranja Vikinga, nijedna naredna Nasina sonda poslata na Mars nije nosila instrumente za otkrivanje života“, ističe Levin.
[ad_2]