Lovno-turistička manifestacija “Vučiji dani na Ozrenu”, koja je ove godine okupila oko 900 lovaca, završena je bez glavnog lovačkog trofeja, a odstrijeljene su dvije lisice.
Predsjednik Lovačkog udruženja “Fazan” iz Doboja Vedran Božičković rekao je da je na lovnom području od oko 11.700 hektara uočeno kretanje 11 vukova, ali da lovci nisu imali sreće.
On je naveo da su danas odstrijeljene dvije lisice.
Božičković kaže da je u protekle 22 godine ukupno odstreljeno 11 vukova, a manifestaciju je za to vrijeme posjetilo 35.000 lovaca.
Predsjednik Lovačkog saveza Republike Srpske Savo Minić rekao je da ova lovno-turistička manifestacija već brend.
On je dodaoda je Vlada Republike Srpske za ovakve manifestacije koje ulaze u kalendar lovačkih manifestacija obezbijedila značajnija sredstva i podršku.
“Svake sljedeće godine moći ćete vidjeti da će to infrastrukturno i sa svim onim što podrazumijevaju ove manifestacije dobiti još veću obimnost i sadržaj”, izjavio je novinarima Minić, koji je i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić rekao je da je ova manifestacija najveći turistički potencijal ovog grada, što svake godine potvrđuje prisustvo više od 1.000 lovaca koji dolaze iz zemalja regiona.
Portparol udruženja “Fazan” i hroničar hajke vuka na Ozrenu Vojo Stjepanović rekao je da je vuk vodeći evropski predator, čistač slabih i bolesnih životinjskih jedinki u prirodu, čija prekobrojnost narušava prirodnu ravnotežu.
“Odstrijeliti vuka je sreća i zahtijeva izuzetnu disciplinu u lovištu. Većina završe lovačku karijeru, a da ga i ne uoče. Lovac koji odstrijeli vuka dobija zvanja vučara i to je najveći lovački trofej i čast”, izjavio je Srni Stjepanović.
On je naveo da se vuk kao dominanatna zvijer kreće slobodno u velikom radijusu, ali da je izuzetno osjetljiv i ima mogućnost da na 800 metara osjeti miris cigarete ili zvuk kresanja šibice.
“Narodno izreka kaže da nije za ljude da budu vukovi niti za vukove da odu sa planine. Odvajkada su zajedno”, rekao je Stjepanović, koji je i autor knjige “Sedam decenija dobojskog lovstva”.
On je pojasnio da ovaj predator vijekovima naseljava Ozren i da zbog brojnosti – do 10 čopora u potrazi za hranom silazi u niže predjele i čini veliku štetu domaćinstvima.
U tim okolnostima stanovništvo je osmišljavalo način da ga se riješe, što je došlo do izražaja nakon Drugogog svjetskog rata upotrebom mamaca sa otrovom zbog čega je vučija populacija potpuno iščezla tokom 1950-ih godina.
“Vuk je ponovo uočen tek 1991. godine tokom redovnog lova, a odstrijelio ga je Zoran Urumović. Nažalost, tada se i obistinilo narodno vjerovanje da kada se pojave prvi vukovi sa njim počinju i ratovi”, naveo je Stjepanović.
Prema njegovim riječima, naredni vuk odstrijeljen je 2000. godine u slučajnom susretu, a tokom redovnog prebrojavanja divljači uočeno je prisustvo dva čopora, što je potvrđivala i pričinjena šteta domaćinstvima u naselju Brezici.
Stjepanović je rekao da se tada javila ideja o organizovanom lovu na vuka, pa je već 2001. godine organizovana “Hajka vuka na Ozrenu”, koja je vremenom zbog masovnosti promijenila karakter i naziv u lovno-turistička manifestaciju “Vučji dani na Ozrenu”, i traje i danas.
“Lov uspostavlja prijateljstva i lovci su najbolji ambasadori druženja”, naveo je Stjepanović.
On je dodao da su u lovu svi samo lovci, bez obzira na društveni status ili funkciju.
Sponzori manifestacije su grad Doboj, Lovački savez Republike Srpske, te druge organizacije i preduzeća.
Foto: rtvdoboj.org, srna.rs
/SRNA/