Fudbal više nije igra u kojoj 22 fudbalera jure za loptom 90 minuta, a onda na kraju pobijede Nijemci.
U njihovom duelu s Japanom kao da smo vidjeli reprizu meča Argentina Saudijska Arabija. Vodili su “Panceri” nakon prvog poluvremena i činilo se, do 75. minute, da će meč privesti u sigurnu luku, a onda su Ritsu Doan i (bivši fudbaler Partizana) Takuma Asano torpedovali njemački brod.
Ove dvije pobjede su toliko nestvarne da ne vjerujemo da se iko na svijetu kladio na završne rezultate. A da jeste… srećniku bi legle velike pare u džep. Naime, kako su kvote iz keca u dvojku bile nevjerovatnih 70 (juče) odnosno 50 (danas) onaj ko bi se usudio da uloži 100 KM na kraju bi podigao 350.000 maraka!
Da vode na poluvremenu i na kraju izgube nije se desilo “Elfima” već 44 godine. Dogodilo se to zadnji put na SP u Argentini 21. juna 1978. godine u meču s Austrijancima. Vodili su Nijemci 1:0 i 2:1, ali ih je u crno sa dva gola u istoj minuti (88) zavio Hans Krankl! Što je još gore, da su odigrali bar neriješeno, oni bi igrali za bronzu protiv Brazila, a ne Italija.
Kako sada Nijemci u Kataru moraju da se u drugom kolu 27. novembra vade protiv Španaca, postoji realna opasnost da drugi put uzastopno ispadnu u grupnoj fazi.
I otvaranje ove utakmice je imalo neobičnu uvertiru. Naime, svih 11 igrača je prkosno stavilo ruku na usta pred fotoreporterima u znak protesta zbog zabrane nošenja natpisa “One Love”, koja “simboliše različitost i toleranciju”, kao i kapitenske trake u duginim bojama.
Savez je na svojoj službenoj stranici objasnio taj potez.
Nije riječ o davanju političkih izjava – o ljudskim pravima se ne može pregovarati. To bi se trebalo uzeti zdravo za gotovo, ali još uvijek nije tako. Zato nam je ova poruka važna. Zabraniti nam nošenje trake je isto kao i uskratiti nam glas. Ostajemo pri svom stavu – objasnili su Nijemci.
Fudbaleri nisu stali na tome, već su doskočili zabrani FIFA. Manuel Nojer, Niko Šloterbek, Ilkaj Gundogan, Serž Gnabri i Tomas Miler su igrali u prilagođenim kopačkama, na kojima su se vidjele dugine boje.
U timu se našao Džamal Musijala, najmlađi reprezentativac Njemačke, sa 19 godina i 270 dana, od Mundijala 1958. i Karl Hajnca Šnelingera.
Beksrvni remi Hrvatske i Maroka ćemo preskočiti, jer tu nije bilo ničeg zanimljivog, ni na ni oko terena.
Svakako, afrički fudbaleri imaju razlog za slavlje, a naše komšiju veliku brigu u pokušaju da odbrane srebro iz Rusije 2018.
Zato je u trećoj utakmici dana viđena furiozna Španija, koja je iz sedam udaraca u okvir gola smjestila sedam komada u mrežu Kostarike! Pored toga, u posjedu lopte je bila nevjerovatnih 81,8 odsto vremena i za to vrijeme ostvarila 976 tačnih i samo 67 netačnih pasova (93,57 odsto uspješnosti).
Prvi gol u režiji Danija Olma, bivšeg igrača zagrebačkog Dinama, ujedno je bio i njen stoti na Mundijalima.
Dodatna prednost Španaca na ovom turniru je što je sa 25,6 godina u prosjeku jedna od mlađih ekipa i sigurno će, ako ne na ovom, onda na sljedećem Mundijalu pokazati punu snagu.
Španija upisuje 16. učešće, a do sada je, uključujući i ovu, odigrala 64 meča, zabilježivši 31 pobjedu 15 neriješenih i 18 poraza. Ostvarili su gol razliku 106:72.
Naravno, Kostarika ovakav potop nije doživjela na dosadašnjih pet učešća na Mundijalima, na kojima je u 18 mečeva primila “samo” 28 golova.
Špancima je, s druge strane, najveća pobjeda do sada bila ona iz 1998, kada su Bugarsku isprašili sa 6:1.
Poslije Levandovskog, penal nije iskoristio ni Kanađanin Alfons Dejvis, kojeg je belgijski golman Tibo Kurtoa “pročitao” u posljednjoj utakmici dana. “Jedinica” madridskog Reala je čak pet od devet puta izašla u ovoj godini kao pobjednik u najtežoj “disciplini”.
“Crveni đavoli” su u krugu favorita za osvajanje titule svjetskih šampiona ali ono što su pokazali u minimalnom trijumfu protiv borbene Kanade, kada im je najbolji igrač bio golman, ne ohrabruje pred mečeve s Marokom i Hrvatskom.
Zapravo, grupa F je vjerovatno najmanje pokazala u dosadašnjem toku Mundijala.
/SrpskaInfo/