Nećemo mi biti član EU dok u potpunosti ne riješimo odnose sa Prištinom, tako da to ljudi u Srbiji treba da znaju. Imamo dosta da radimo, iako mi se čini da smo neke važne stvari napravili. Moraćemo još da se borimo, kazao je Aleksandar Vučić u Nišu gdje boravi sa Ursulom Fon der Lejen.
Predsjednik Srbije i predsjednica Evropske komisije prisustvuju ceremoniji obilježavanja početka radova na modernizaciji i rehabilitaciji pruge Niš – Brestovac na međunarodnom željezničkom Koridoru 10. Potpisan je ugovor o izgradnji prve faze auto-puta mira na dionici Merošina-Merošina 1.
Vučić je više puta tokom obraćanja naglašavao da Evropska unija u Srbiju ulaže stotine miliona evra.
Govoreći o trenutnoj krizi na sjeveru Kosova, predsjednik Srbije je rekao da je imao nadu da se juče postigne dogovor u Briselu, najavljujući mogućnost da će kasnije iznijeti više detalja o tome šta se dogodilo sinoć.
„Ja sam se nadao da ćemo mi juče da napravimo dogovor. Želim da vjerujem da nismo trenutno daleko od rješavanja trenutnog problema, nadam se da ćemo tim uspjeti izbjeći i trenutne i buduće probleme, što je važno i za sve nas“, kazao je.
„Svaka vrsta destabilizacije i problema koji se napravi, čak i ako je on ograničenog karaktera, svima nam pravi velik problem i u privlačenju investitora, imidžu zemlje, te je za nas od velikog interesa da pokušamo na svaki mogući način da napredujemo u ekonomiji i vladavini prava, ali i ono što je važno za nas u napretku za članstvo EU, a što ne želim da krijem od građana Srbije“.
U toku je 11. dan blokade puteva kod Jarinja i Brnjaka, a zbog odluke kosovske vlade o uvođenju probnih tablica RKS za vozila sa srpskim registarskim oznakama uz raspoređivanje specijalnih jedinica.
Sinoć je prvo potvrđena, pa praktično demantovana vijest da je u Briselu postignut dogovor u tri tačke između Prištine i Beograda o tablicama i uklanjanju i barikada i specijalnih jedinica. Da je načelno postignut sporazum potvrdio je Besnik Bisljimi, ali prije nego što je isti potvrdila srpska strana, kao i prije tripartitnog sastanka. I evropski i američki predstavnici, uz srpsku stranu demantovali su to, uz navode da se razgovori nastavljaju. Bisljimi se danas vratio u Prištinu, javljaju kosovski mediji, dok se Petković i dalje nalazi u Briselu.
Za to vrijeme barikade na smjenu održavaju zaposleni u pojedinim institucijama, uz organizaciju i podršku čelnika Srpske liste i funkcionera, a podržava ih i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Na barikadama su od ponedjeljka raspoređene i specijalne policijske snage Kosova.
Preko Jarinja i Brnjaka se i dalje ne može vozilima, samo pješice.
Do sada nije bilo incidenata na samim prelazima ako se izuzme bacanje suzavca na početku krize na Brnjaku, ali je do sada bilo tri van samih prelaza. Još uvijek je nerazjašnjen slučaj prebijanja tri Srbina u šumi kod Brnjaka, koji nisu bili dio srpskih straža, a iz bolnice je jedan od njih posvjedočio da su pretrpjeli fizičko nasilje i stres od strane kosovskih specijalnih snaga.
Izgorjele su dvije kancelarije u opštini Zubin Potok u kojoj se nalazio centar za registraciju vozila – odnosno mjesto za izdavanje probnih RKS tablica, a u isti takav centar u Zvečanu u istoj noći su (u)bačene dvije bombe koje nisu eksplodirale. Ovi incidenti su dodatno podigli tenzije.
Juče su na automobilima u Kosovskoj Mitrovici i Zvečanu, uglavnom onim sa srpskim registarskim tablicama, osvanule prijeteće poruke uvredljivog sadržaja u vidu odštampanih probnih RKS tablica, a kojima se poziva na to da se iste ne uzimaju.
Krajem prošle nedjelje i tokom vikenda glavni naslovi u kosovskim medijima i dijelu prorežimskih srpskih medija bilo je podizanje srpskih aviona nad Jarinjem, srpske trupe s druge strane Jarinja, te upravo dolazak ruskog ambasadora na samo Jarinje.
Istovremeno, više izvještaja sa terena ukazuju na to da Vojska Srbije nije bila vidljivija proteklih par dana na putevima od Raške ka Jarinju.
Kosovo Sever portal)