Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o realizaciji aktivnosti predviđenih Programom mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanja nasilja u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u Republici Srpskoj.
– Vlada Republike Srpske podržala je aktivnosti uključenih ministarstava u sprovođenju Programa mjera i zadužila Ministarstvo prosvjete i kulture i Ministarstvo finansija da planiraju sredstva u budžetu namijenjena za finansiranje ovih mjera – ističe se u saopštenju Vlade Srpske.
Kako navode u saopštenju, zaduženo je Ministarstvo prosvjete i kulture da u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite i Ministarstvom porodice, omladine i sporta pripremi protokol o postupanju u slučajevima nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja djece, koji će resorni ministri potpisati u roku od 60 dana, od dana donošenja zaključka.
Takođe, zaduženo je Ministarstvo prosvjete i kulture da u saradnji sa jedinicama lokalnih samouprava nastavi sa sprovođenjem aktivnosti na poboljšanju materijalno-tehničkih uslova u školama i đačkim domovima, kao i da u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom nastavi da radi na jačanju vaspitne uloge škole i prevenciji vršnjačkog nasilja u cilju obezbjeđenja sigurnog i podsticajnog okruženja za svu djecu.
– Formiran je Interresorni tim za jačanje bezbjednosti i sprečavanje nasilja u osnovnim školama, srednjim školama i đačkim domovima sa ciljem da vrši koordinaciju akivnosti između ministarstava, a koje se odnose na sprovođenje mjera i akata utvrđenih Programom mjera, te da učestvuje u procesu izvještavanja Vlade Republike Srpske o sprovođenju mjera – ističe se u saopštenju.
Dodaju da je Ministarstvo prosvjete i kulture zaduženo je da u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom nastavi da radi na jačanju vaspitne uloge škole i prevenciji vršnjačkog nasilja u cilju obezbjeđenja sigurnog i podsticajnog okruženja za svu djecu kroz provođenje aktivnosti predviđenih Programom mjera.
Kako se ističe u saopštenju, uveden je predmet Humanost i bezbjednost kao izborni predmet za učenike devetih razreda u 16 osnovnih škola i 19 srednjih sa fokusom na mentalno zdravlje učenika, empatiju, prijateljstvo, nenasilje. Republički pedagoški zavod je organizovao obuku za 40 nastavnika osnovnih i srednjih škola Republike Srpske koji su zaduženi za realizaciju ovog predmeta.
Uveden je i školski policajac u sve škole u Republici Srpskoj te realizovana obuka policijskih službenika određenih da obavljaju poslove i zadatke školskog policajca od početka školske 2023/2024. godine.
Ministarstvo prosvjete i kulture je u saradnji sa kompanijom M.tel sprovelo i program aktivniranja usluga “Siguran net“ u 37 škola za školsku 2022/23. godini. Ovom uslugom je blokiran pristup određenim sadržajima, kao što su oružje, kladionice, društvene mreže i ostali sadržaji koji bi mogli da dovedu u opasnost učenike škola.
/RTRS/