Umjerena konzumacija kafe, sada i službeno, ima pozitivne efekte na zdravlje. Kako su poručili naučnici, poslije opsežnih istraživanja na uzorku od 468.629 ispitanika, ustanovljeno je da tri šoljice kafe dnevno smanjuju stopu mortaliteta i rizik od moždanog i srčanog udara.
Učesnici su upitani o njihovim navikama u ispijanju kafe i načinu života (npr. pušenje, fizičke vježbe) u detaljnom upitniku, a prikupljeni su i podaci o njihovim individualnim kardiovaskularnim faktorima rizika kao što su visok krvni pritisak, dijabetes i nivo holesterola. Učesnici su podijeljeni u tri grupe: oni koji ne piju kafu (nula šoljica kafe dnevno; 22,1%), oni koji piju malo kafe (0,5–3 šoljice dnevno; 58,4%) i oni koji su pili veliku količinu kafe dnevno (više od 3 šoljice dnevno; 19,5%). Istraživači su takođe koristili magnetnu rezonancu (30.650 osoba) da bi bolje razumjeli kako navike ispijanja kafe utiču na anatomiju i funkcionisanje srca tokom vremena.
Period praćenja bio je 11 godina. Dr Džudit Sajmon, doktorantkinja na Univerzitetu Semelvajs, koja je vodila studiju, rekla je: “Konzumacija lagane do umjerene kafe bila je povezana sa 12% manjim rizikom od ukupne smrtnosti i sa 17% manjim rizikom od smrti uzrokovane kardiovaskularnim bolestima u poređenju sa onima koji ne piju kafu. Pored toga, pola do tri šoljice kafe je bilo povezano sa 21% manjim rizikom od moždanog udara.”
Dr Pal Maurovič Horvat, koji je nadgledao studiju, rekao je: “Upotrebom MR skeniranja mogli smo da analiziramo efekat redovnog unosa kafe na strukturu i funkciju srca. Otkrili smo da je redovna konzumacija lagane do umjerene kafe korisna za zdravlje srca, uz sugestiju da može usporiti srčane promjene vezane za starenje.” Profesor Stefen Petersen sa Istraživačkog instituta Vilijam Harvi na Univerzitetu “Kraljica Meri” u Londonu, ključni saradnik studije, dodao je: “Veliki uzorak, povezani zdravstveni podaci i detaljan MRI srca, kao i skenovi dostupni u UK Biobank ponudili su snažnu osnovu za rješavanje ovog istraživačkog pitanja.”
Uticak kafe na zdravlje – pretjerivanje (ni)je problem
Prema rezultatima, lagana do umjerena konzumacija kafe nije štetna sa kardiovaskularne tačke gledišta, a mogla bi biti korisna. Koliko znamo, ovo je bila najveća studija do sada koja se fokusirala na efekat kafe na zdravlje kardiovaskularnog sistema. Studija je takođe pokazala da je vrsta kafe takođe važna u odnosu na zdravstvene prednosti. “Većina učesnika pila je mljevenu ili instant kafu. Mljevena kafa u umjerenim količinama bila je povezana sa nižim rizikom od smrtnosti, ali ova korist nije pronađena među osobama koje piju instant kafu. Razlog za ovo može se odnositi na različite proizvodne procese mljevenih i instant oblika jer sadrže različite aditive”, rekla je koautorka dr Zahra Raisi Estabrag.
“Istraživanje je takođe pokazalo da je čak i kafa bez kofeina povezana sa nižim rizikom od smrtnosti od svih uzroka, što takođe sugeriše da nije samo kofein taj koji igra ključnu ulogu što se tiče pozitivnih efekata kafe”, rekla je dr Džudit Sajmon sa Univerziteta “Semelvajs”.
Takođe je važno istaći da čak i kod onih koji su mnogo pili kafu (više od 3 šoljice dnevno) nismo našli dokaze o negativnim kardiovaskularnim posljedicama – dodaje dr Maurovič Horvat. “Međutim, u ovoj grupi nije bilo pozitivnih zdravstvenih koristi, kao u grupi onih koji piju malo do umjereno.”
“Kafa je jedan od najkonzumiranijih napitaka na svijetu, ali njeni kardiovaskularni efekti nisu dobro poznati, a neke prethodne studije su pokazale kontradiktorne rezultate. Ova najnovija analiza podataka UK Biobank je dragocjen doprinos postojećim istraživanjima u ovoj oblasti koja pruža sveobuhvatnu procjenu odnosa između konzumiranja kafe i nekoliko aspekata kardiovaskularnog zdravlja”, dodao je profesor Petersen.
Foto: Gerd Altmann, Pixabay