UDVOSTRUČEN BROJ ZAPOSLENIH NA MINIMALCU Posljedice povećanja najniže plate i korona epidemije

Zagarantovani minimalac od 520 konvertibilnih maraka u Republici Srpskoj prima 33.529 zaposlenih, što je gotovo duplo više nego prije povećanja praga najniže plate.

Vlada RS povećala je najnižu platu sa 450 na 520 konvertibilnih maraka krajem prošle godine i ta odluka je u primjeni od januara.

Dok su sindikalci koji i jesu zagovarali povećane minimalca i na veći iznos tvrdili da se po tom principu moraju povećati i sve ostale radničke plate u privredi, poslodavci su tvrdili da od toga nema ništa i da će se samo povećati broj zaposlenih sa minimalcem, poručujući da će platu povećati svako ko bude mogao i da država nema ništa s tim.

U praksi se upravo to i desilo, mada to ne odražava realno stanje, već samo na papiru, odnosno državi. Javna je tajna, što potvrđuju u sindikatu, ali i poslodavci, da rijetko ko prima samo minimalac. Drugi dio plate dobiju na ruke, čime poslodavci izbjegavaju plaćanja poreza i doprinosa, odnosno svjesno čini krivično djelo.

Posljednji podaci o isplaćenim minimalnim platama odnose se na april, jer Poreska uprava RS nije obradila podatke za maj, a i aprilske plate nisu obrađene za sve korisnike i nedostaje jedan manji broj osiguranika.

Po tim podacima, platu manju od minimalne primilo je gotovo 17.000 zaposlenih, a riječ je o onima koji su prijavljeni na manje od 40 sati sedmično ili su bili na bolovanju.

U Uniji udruženja poslodavaca RS i Savezu sindikata RS kažu da je broj radnika koji primaju zvanično najnižu platu u aprilu povećan i zbog epidemiološke situacije u RS, odnosno mjera koje su tada bile na snazi.

Poznato je da je u aprilu određenim djelatnostima bio zabranjen rad zbog sprečavnja širenja virusa korona. Država je platila minimalne bruto plate takvim radnicima uz uslov da ne budu otpušteni. Pošto nisu radili, dobili su samo minimalnu platu – kaže za Srpskainfo Tane Peulić, potpredsjednik Saveza sindikata RS za privredu.

Od polovine marta do polovine maja bio je zabranjen rad mnogim preduzetnicima, zanatlijama i svim ugostiteljskim objektima. Određen period nisu radile ni sve trgovačke radnje, kao i neke druge privredne djelatnosti.

U mojoj grani, metalskoj industriji RS, tamo gdje postoje sindikalne organizacije, nije bilo smanjenja plata u ovih proteklih nekoliko mjeseci, izuzev u jednoj firmi. Sindikat i uprava „Preventa“ iz Srebrenice su postigli dogovor da samo za jedan mjesec, u maju, budu isplaćene nešto niže plate za one koji imaju primanja veća od 600 KM – objašnjava Peulić.

Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, za Srpskainfo potvrđuje ono što kažu u Sindikatu, navodeći da je teško očekivati neke pozitivne pomake u privredi u narednom periodu.

– Činjenica je da započinju neki otkazi, neke grane ne mogu da izdrže, a u narednih pola godine za očekivati je da dođe do povećanog broja nezaposlenih u RS. Zato jer od prolaska korone nema ništa u skorije vrijeme, a to se sve reflektuje na privredna kretanja – napominje Trivić.

Poslodavci su uz asistenicu države izdržali tri – četiri mjeseca da ne otpuštaju radnike, ali situacija se, kako kaže, ništa ne popravlja na tržištu. Najgore što su očekivali jeste da će se u šestom i sedmom mjesecu to popraviti.

Tijana Grujić, srpskainfo.com

Related posts

Očekivanja od Trampa gurnula Bitkoin prvi put u istoriji preko 100.000 dolara

Vidović: Budžet RS za narednu godinu – 6,070 milijardi KM

Novčanice koje se u BiH od 1. januara povlače iz opticaja

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...