U Hašanima obilježeno 40 godina od smrti Branka Ćopića

U Hašanima je danas obilježeno 40 godina od smrti Branka Ćopića, jednog od najčitanijih srpskih pisaca.

Kod piščeve biste ispred spomen-škole vijece su položili ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić, predstavnici Ministarstva trgovine i turizma, opštine Krupa na Uni, ustanove “Bašta sljezove boje”, Zavičajnog društva “Branko Ćopić” i Osnovne škole “Branko Ćopić”.

Stojičićeva je rekla da pod balkanskim nebom nije bilo pisca koji je volio svoj rodni kraj i ljude kao što je bio Ćopić.

“Zaljubljen u Grmeč, stvorio je djela koja su jedan od najvećih dometa naše kulturne baštine. Ostao je najplodonosniji i najpredvođeniji pisac, nezaobilazan u školskoj lektiri”, rekla je ona.

Prema njenim riječima, Ministarstvo prosvjete i kulture je izgradnjom replike Ćopićeve rodne kuće i projektom “Bašta sljezove boje” vratilo dostojanstvo liku Branka Ćopića.

“Bitno je da se projekat održava u životu u smislu da učenici posjećuju ovo mjesto i da na kvalitetetan način dožive ljepotu kraja gdje je rođen Ćopić”, rekla je ona.

Načelnik opštine Krupa na Uni Mladen Kljajić rekao je da 40 godina od smrti Branka Ćopića u njegovom rodnom kraju živi sjećanje na pisca koji je svojim djelima svijet upoznao sa Hašanima.

“Opština Krupa na Uni i dalje će podržavati sve manifestacije koje doprinose promociji lika i djela Branka Ćopića, Hašana i naše opštine”, dodao je Kljajić.

Direktor ustanove “Bašta sljezove boje” Blaženka Kenjalo rekla je da se danas, 40 godina od Ćopićeve smrt oživljavaju njegov duh i djela.

“Branko Ćopić nije bio samo književnik, već i vizionar čija su djela oslikavala duh našeg naroda, njegovu snagu ali i dileme i boli. Svojim pričama, pjesmama i romanima Ćopić nas je vodio kroz pejzaže naše domovine i lavirinte ljudskih emocija i iskustava”, navela je ona.

Predsjednik Zavičajnog društva “Branko Ćopić” Hašani Dušanka Dakić rekla je da ovo društvo njeguje uspomenu na pisca koji je cijeli život Hašane nosio u srcu i djelu.

“Otvoreni smo za saradnju sa svima koji žele da promovišu djelo Branka Ćopića”, rekla je Dakićeva.

Nakon polaganja vijenaca ispred Spomen-škole, program je nastavljen kod Spomen-kuće, a prigodan program pripremili su učenici Osnovne škole “Branko Ćopić”.

Spomen-ploča Branku Ćopiću povodom obilježavanja 40 godina od njegove smrti biće danas otkrivena na ulazu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, a na inicijativu Društva učitelja Republike Srpske.

Srpski pisac Branko Ćopić, član Srpske akademije nauka i umetnosti, nadahnuti pripovjedač, tvorac zanimljivih i upečatljivih likova i događaja koji je pisao svježim, sočnim i slikovitim jezikom, rođen je 1. januara 1915. godine.

Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a u Narodnooslobodilačkom ratu učestvovao od 1941. godine.

Ćopić je počeo da piše još kao đak učiteljske škole i prije Drugog svjetskog rata objavio je zbirke pripovjedaka “Pod Grmečom”, “Borci i bjegunci” i “Planinci”.

Njegova prozna djela su prožeta lirikom, živopisnim realističkim slikanjem života na selu, poznavanjem mentaliteta i psihologije ljudi Grmeča i Podgrmečja, njegovog zavičaja, te vedrinom i vitalnošću duha.

Napisao je veći broj knjiga za djecu, među kojim su: “Bojna lira pionira”, “Put u vedrinu” /poezija/, “U svijetu leptirova i medvjeda”, “Bosonogo djetinjstvo” /priče/, “Ognjeno rađanje domovine” i “Ratnikovo proljeće” /zbirke pjesama/.

Posljednjom zbirkom pripovjedaka “Bašta sljezove boje”, za koju je dobio Njegoševu nagradu, Ćopić se predstavio kao pisac izuzetne misaonosti i stila, ali i kao razočarani čovjek obuzet melahnolijom i sumornim slutnjama, posebno u uvodu knjige u kojem piše o strepnji od “crnih konjanika” – ubica španskog pjesnika Federika Garsije Lorke.

To kao da je nagovijestilo njegovo samoubistvo 1984. godine u Beogradu. Ostala Ćopićeva djela su: “Prolom”, “Gluvi barut”, “Ne tuguj, bronzana stražo”, “Osma ofanziva” /romani/, “Rosa na bajonetima”, “Surova škola” i “Doživljaji Nikoletine Bursaća” /zbirke pripovjedaka/.

Foto: SRNA

/Nezavisne/

Related posts

Mirjana Karanović u ulozi Marlen Ditrih na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo VIDEO

Snima se novi nastavak kultne komedije iz 2000, De Niro i Stiler u pregovorima za repriziranje uloga

Jeste li gledali novu Netflixovu seriju “Senna”?: Priča o velikom i neprežaljenom šampionu Formule 1

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...