[ad_1]
Septembar je mjesec u kojem teku pripreme za narednu zimu.
Priprema slane, slatke ili kisele zimnice sa sobom nosi dosta posla, ali i dobro prepoznatljivi ukus domaćeg.
Neizostavna namirnica naše domaće kuhinje je i ajvar, dodatak skoro svakom jelu, ali i idealan izbor uz ukus toplog, svježeg hljeba.
Brojne su varijacije u pripremi, ali bilo da je blagi ili ljuti, kiseliji ili manje kiseo, s manje ili više začina, osnove su uvijek iste.
Ključni sastojak dobrog ajvara je paprika roga, a u zavisnosti od podneblja, i patlidžan.
Dodaci poput ulja, bijelog luka, feferona, sirćeta i soli su već stvar pojedinačnog ukusa i dodaju se u manjim ili većim omjerima. Za papriku rogu je najbitnije da je zrela i mesnata, s manje vode u sebi.
“Ako ste u potrazi za paprikom za ovogodišnju pripremu ajvara, ne propustite priliku da u svim ‘Tropic’ i ‘Moj market’ trgovinama od 20. do 22. septembra kupite kvalitetnu rogu po odličnoj cijeni od 1,25 KM po kilogramu”, poručuju “Tropic” i “Moj market”.
Ukoliko ajvar pravite prvi put ili još niste pronašli svoj idealan recept, u nastavku pogledajte naš prijedlog.
Sastojci:
– 30 kg paprike roge
– 10 kg patlidžana
– 1 – 2 feferone
– manja glavica bijelog luka
– so
– oko 2 litre suncokretovog ulja
– par kašika sirćeta
Priprema:
1. Papriku i patlidžane dobro operite i stavite na roštilj, uz povremeno okretanje. Kada se kožica vidno počne odvajati, paprika je pečena. Bitno je napomenuti da nije dovoljno da samo potamni.
2. Stavite paprike u čiste plastične kese ili u posude sa poklopcem te ih dobro zavežite, odnosno zatvorite. Kada se ohlade, ogulite ih i prebacite u cjediljku i ostavite ih da se cijede preko noći (najmanje 12 sati). I patlidžan je potrebno oguliti i ocijediti, kako bi se vrijeme kuvanja ajvara smanjilo za pola.
3. Količina bijelog luka i feferona zavisi od ukusa. U slučaju da niste ljubitelj ljutog ajvara, očistite feferone od sjemenki.
4. Sutradan sameljite ocijeđenu papriku i patlidžan, uz dodatak bijelog luka i feferona.
5. Smjesu prebacite u suv lonac sa debljim dnom i kuvajte na umjerenoj vatri, dok tečnost potpuno ne ispari, a zatim dodajte so koja će dodatno izvući tečnost. So se dodaje postupno, a prije svakog probavanja najbolje je ohladiti manju količinu na tanjiru. Po želji, dodajte i par kašika sirćeta.
6. Na samom kraju pomalo dodajite ulje. Ulje ulivajte polako, kako bi se smjesa dobro povezala i kako bi ajvar dobio kremastu teksturu.
7. Smjesu prebacite u vruće i oprane tegle, koje ste prethodno sterilisali na 100°C. Dodavanjem smjese kutlačom ili većom kašikom istiskujete zrak iz tegle, a sve to kako bi se spriječilo kvarenje ajvara.
8. Rubove tegli dobro očistite krpom ili gazom natopljenom u alkoholno sirće. Zatvorite tegle sterilisanim poklopcima i prebacite ih u rernu na 100°C na sat – sat i po.
9. Isključite rernu i ostavite tegle unutra da se hlade. Kada su ohlađene, odložite ih u ostavu, na mračno i hladno mjesto.
[ad_2]
Source link