Tešanjski Madi kupio dobojski Agromix

Tešanjska kompanija Madi prije nekoliko dana kupila je većinski udio u dobojskoj kompaniji Agromix, te tako nastavila davati svoj doprinos razvoju poljoprivrede i prerađivačke industrije.

Pandemija koronavirusa brojne kompanije dovela je do ruba poslovanja, a astronomski rast cijena repromaterijala, nemogućnost nabavke i izazovi kretanja ljudi i roba iz i prema Evropskoj uniji za neke proizvođače bili su preizazovni.

S obzirom na probleme uvoza/izvoza stočne hrane u 2020. godini zbog pandemije, ali i poskupljenja žitarica, tešanjska kompanija Madi odlučila je akvizicijom Agromix-a dati doprinos razvoju poljoprivrede i prerađivačke industrije. Ugovor o kupovini većinskog udjela Agromixa u Doboju su potpisali direktor Agromixa Slaviša Bukejlović i izvršni direktor Madija Edin Jabandžić.

U posljednjih 25 godina kompanija Agromix se bavi proizvodnjom i prodajom stočne hrane, transportom te proizvodnjom konzumnih jaja i pilećeg mesa i prerađevina.

Međutim, u posljednjih nekoliko godina bili su prisutni određeni problemi u poslovanju, koji su dodatno bili izraženi nakon izbijanja pandemije i doveli do velikog pitanja da li kompanija može nastaviti dalje.

“Naši neki prvobitni razgovori na ovu temu su pokrenuti još početkom 2020, nakon izbijanja pandemije se dodatno intenzivirali, a evo danas je cijeli taj proces dobio i svoj konačni epilog. Naš plan je da u prvoj fazi nakon preuzimanja izvršimo određenu stabilizaciju poslovanja, nakon čega slijede velika ulaganja u infrastrukturne projekte u cilju povećanja kapaciteta u svim proizvodnim segmentima”, izjavio je Jabandžić te dodao: “Smatramo da smo napravili pravi potez i da ćemo na ovaj način prije svega sačuvati postojeća radna mjesta, a u skorijoj budućnosti, shodno stepenu ulaganja, taj broj će se sigurno i značajno povećati.”

Naglasio je da su ovim potezom istovremeno rješili dvije jako značajne stvari. S jedne strane smatra da će sačuvat i stabilizovati firmu koja ima veliki potencijal, a s druge strane da je Madi svom proizvodnom procesu dodao jedan jako važan segment, a to je proizvodnja stočne hrane.

“Naime, svima je jasno da postoji velika ovisnost o uvozu žitarica, velike površine zemlje su neobrađene i neiskorištene, poljoprivredni proizvođači nemaju gdje da plasiraju svoje proizvode, te ne postoje kapaciteti za čuvanje istih. Koliko smo ovisni o uvozu kada je u pitanju stočna hrana i koliko to može ugroziti poslovanje jedne kompanije, najbolje se pokazalo tokom izbijanja pandemije. S toga, plan je da se poseban akacenat stavi na ratarstvo, kako vlastito tako i na kooperantsko i da se na taj način obrađuju zapuštene površine na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine”, dodao je Jabandžić.

Predstavnici obje firme smatraju da će ova akvizicija dati značajan doprinos u razvoju poljoprivrede u Bosni i Hercegovini.

(Klix)

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...