Šta donosi Zakon o sprečavanju sukoba interesa? VIDEO

O jednom od 14 evropskih prioriteta – Zakonu o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH danas će, na vandrednim sjednicama, konačan sud dati Predstavnički i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Prijedlog ovog zakona je obiman i, kažu, za političare restriktivan.

Između ostalog, predviđa obavezu podnošenja izveštaja i uvođenje registra o imovinskom stanju i nosilaca javnih funkcija i njihovih bliskih srodnika, a o sukobu interesa u institucijama BiH odlučivaće sedmočlana komisija.

Nosilac javne funkcije u institucijama BiH dužan je da u roku od 30 dana od dana stupanja na funkciju podnese komisiji izvještaj o materijalnom stanju i ličnoj imovini, kao i njegovih bliskih srodnika, u skladu sa stanjem na dan izbora, odnosno imenovanja, a nakon toga na godišnjem nivou, najkasnije do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu. Podaci iz javnog registra biće objavljeni na zvaničnoj internet stranici komisije, u skladu sa važećim propisima o zaštiti ličnih podataka. …

– Ovaj zakon će biti zaista strog. Značajna novina je da će morati biti ovjereni i imovinski kartoni nosilaca javnih funkcija na nivou institucija BiH. U slučaju sumnje, provodiće se i dodatne provjere – navodi ministar pravde u Savjetu ministara Davor Bunoza.

Put do konačne verzije ovog zakonskog rješenja bio je dug i kompleksan. O tome svjedoči i podatak o najmanje šest verzija teksta zakona početkom ove sedmice. Radna grupa, u kojoj je bila i ministarka uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Јujić, usaglašavala ih je, član po član.

– Ovaj zakon se isključivo odnosi na nosioce javnih funkcija u institucijama na nivou BiH i nikako i ni na koga drugoga, to je suština, a usaglašen je kroz vrlo bitne komentare predstavnika iz Republike Srpske – kaže Јujićeva.

Za sutra je zakazana hitna sjednica Predstavničkog doma, a po njenom okončanju o Zakonu o sprečavanju sukoba interesa trebalo bi da zasjeda i Dom naroda. Hoće li eventualnim usvajanjem ovog zakona bh. vlasti Briselu pokazati da evropski put može biti vlasništvo domaćih institucija i da li će tamošnja administracija to znati da cijeni?

– Pokazali smo konstruktivnost na način da smo uložili dodatne napore da se elementi koje je dostavila Republika Srpska u potpunosti implementiraju u Zakon i da pokažemo da smo konstruktivan faktor na evropskom putu BiH, očekujući da će Evropsko savjet odrediti tačan datum pregovora Za BiH. Zakon o sudu, pored Zakona o Ustavnom sudu i prestanka važenja zakona o mandatu stranih sudija, ostaje na dnevnom redu – kaže ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

Ove zakone Evropa očekuje, ali za Brisel prioritet nisu ni zakon o Ustavnom sudu, a ni o mandatu stranih sudija. Uz zakon o sudu, kod kojeg nije sporno samo sjedište, nego i pokušaj probošnjačkih partija da prošire kapacitet djelovanja tog suda izvan okvira koje donosi Parlamentarna skupština, zanima ih i tzv. paket integriteteta izbornog procesa. Јoš je neizvjesno, poručuje iz Brisela ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković, hoće li se 21. marta, do sada u BiH učinjeni kompromisi nagraditi?

– Pritisak je veći nego ikad, treba nam hladna glava. I dalje se insistira na zakonu o sudovima. Očekuju se i rješenja dijela integriteta izbornog procesa. Ima skeptika, koje ćemo potpuno razbiti. Neće biti nijedan ako se za nekoliko dana pojavimo i sa zakonom o sudu i integritetom, onda nema dileme – kaže Konaković.

Skeptici, među kojima su Njemačka, Holandija, Moldavija, kako je i sam Konaković govorio, zemlji u ratu, Ukrajini, a uz nju i Moldaviji, evropski put mjerili su drugim aršinima. BiH, za sada verbalno, hvale za više učinjenog u jednoj nego u proteklih sedam godina. Ostaje još i da saznamo sudbinu posljednjeg usaglašenog – Zakona o sprečavanju sukoba interesa BiH  – u domovima Parlamentarne skupštine.

/RTRS/

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...