Jetra je organ čija je jedna od uloga prerada masti iz hrane u oblike koji se mogu skladištiti i koristiti u organizmu.
Masna jetra je poremećaj kod koga dolazi do difuznog nagomilavanja neutralnih masti (trigliceridi – jedan od oblika masti koji se koristi za dobijanje energije i stvaranje novih ćelija) unutar jetrenih ćelija, usljed poremećene razgradnje masti. Obično, usljed ovoga, jetra je blago do umjereno uvećana. Za ovaj poremećaj jetre često se koristi termin steatoza.
Za Blic ženu je o ovome govorila nutricionistkinja Ivana Đurović.
Razvoj bolesti
Smatra se da bolest postoji kada nakupljena mast u jetrenim ćelijama prekorači 5% mase ovog organa što se smatra za normalnu vrednost. Ovo stanje masne jetre, često može da ukazuje na neki poremećaj u funkcionisanju organizma, a ako se zanemari i ne liječi, može se smatrati za faktor rizika u nastanku drugih bolesti.
Ako se uzrok otkrije i odstrani, moguće je ozdravljenje. Često može dugo vremena biti neotkrivena. U najtežim slučajevima jetra može biti uvećana i do tri puta kada je bolna i osjetljiva na dodir – ističe nutricionistkinja Đurović.
Trigliceridi su jedan od oblika masti pohranjenih u organizmu koji se koriste za dobijanje energije i stvaranje novih ćelija.
Razgradnja masti u jetri može da se poremeti zbog niza razloga, što dovodi do nakupljanja masti u jetri. Masna jetra obično nije bolno stanje, pa može dugo vremena da bude nedijagnostikovana”, objašnjava Ivana Đurović.
Prema riječima nutrcionistkinje Đurović, nealkoholna masna jetra je nakupljanje masti u jetri koje nije uzrokovano alkoholom, a sve češće se dijagnostikuje kod ekstremno gojaznih žena, trudnica ili dijabetičarki. Ostali mogući uzroci masne jetre su:
- prekomjerna tjelesna masa;
- ishrana bogata prostim ugljenim hidratima (slatkiši, grickalice, proizvodi od bijelog
- brašna…);
- predoziranje lijekovima (kortikosteroidi, tetraciklini);
- pothranjenost;
- ishrana siromašna proteinima;
- trudnoća;
- trovanje vitaminom A;
- bypass hirurški zahvat na tankom crijevu;
- cistična fibroza;
- urođeni poremećaji metabolizma glikogena, galaktoze, tirozina i homocistina;
- dijabetes;
- Reyev sindrom;
- dugotrajna infuzijska prehrana.
Simptomi masne jetre povezani su sa stepenom, vremenom nastanka i uzrokom bolesti. Masna jetra najčešće nije povezana ni s kakvim simptomima, posebno ako je u pitanju hronično stanje.
“Ukoliko ipak postoje, mogu biti: bolovi ili osjetljivost ispod desnog rebarnog luka, oticanje stomaka, žutica i povišena tjelesna temperatura, a ako masna jetra nije izazvana alkoholizmom, simptomi su povraćanje, mučnina, gubitak apetita i bol u trbuhu. Postoji mišljenje da, ako se osobi gadi ukus ili miris slatkih namirnica i jela, postoji neki problem sa jetrom”, kaže nutricionistkinja Đurović.
Dijetalna ishrana je sastavni dio liječenja bolesnika sa masnom jetrom, ispravnom dijetom postiže se brži i potpuniji oporavak, pravilna ishrana štiti jetru i omogućava joj oporavak i ispravnu funkciju. Važan je izbor i količina namirnica, uvijek treba birati kvalitetnu hranu, pravilno je pripremiti i konzumirati je po principima pravilne ishrane:
- hranu treba uzimati u što više dnevnih obroka (3 glavna i 2-3 užine), pri tome dnevni obroci moraju biti obilniji i kalorično vredniji od večernjih;
- suviše vruća i suviše hladna, kao i suviše začinjena jela su štetna;
- treba jesti polako, bez žurbe. Svaku hranu treba dobro sažvakati;
- bolesnici moraju da izbjegavaju pretjerano veliki unos životinjskih masnoća usvakom obliku, a kod pripremanja jela treba imati na umu da je uvijek bolje obariti, blanširati, kuvati ili grilovati namirnicu;
- konzumirati visoko vrijedne bjelančevine: ribu, bijelo meso, mladi sir, jogurt, povrće;
- upotreba alkoholnih pića je STROGO zabranjena;
- Izbjegavanje svih konditorskih proizvoda, zbog visokog udjela prostih ugljenih hidrata koji utiču na nepravilno funkcionisanje;
- izbegavanje gaziranih pića je takođe esencijalno.