Neće biti zatvaranja škola na nivou Republike Srpske ni u slučaju najgoreg scenarija, rekao je ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić. Septembar je sa početkom nove školske godine donio nove izazove, ali vijest o zarazi učenika virusom korona već u prvoj sedmici nije iznenađenje. Šeranić kaže da je veoma važno da škole nisu izvor zaraze.
“Nisu opcije da se ponovo pravi zatvaranje svih škola. Apsolutno idemo po principu: odjeljenje-škola-lokalna zajednica. Znači, ako gledamo o broju lica koja se pojavljuju na određenom području, s tim što taj sistem u tom pravcu odjeljenje-škola-lokalna zajednica prati HES doma zdravlja, a sistem lokalna zajednica-škola-odjeljenje prati Institut. Tako da na ta dva pravca pravimo procjene i mjere će prije svega biti usmjerene na pojedinca, pa onda na grupu u razredu, pa onda tek na školu ukoliko bude bilo potrebe”, kaže Šeranić za ATV.
Maksimalan broj od 15 đaka u grupi, skraćeni časovi na 20 ili 30 minuta, odmori od pet minuta između časova, zabrana zadržavanja na školskim hodnicima, nošenje maske i pojačana higijena mjere su kojima se na najbolji mogući način štite djeca, kao i nastavnici i roditelji. Iz Ministarstva prosvjete i kulture apeluju na roditelje da ne šalju djecu u školu, ukoliko su bila u kontaktu sa zaraženima ili ako primijete bilo kakav simptom Kovida-19.
Virus korona potvrđen je kod jedne učenice u Osnovnoj školi “Ivo Andrić” u Banjaluci kao i kod jednog učenika u Mašinskoj školi u Prijedoru.
Šeranić je poručio roditeljima školaraca da ne šalju u školu djecu koja imaju naznake bilo kakve bolesti, već da se jave ambulanti porodične medicine ili nadležnom pedijatru da procijeni kakvo je stanje, ako treba da se dijete testira i da mu se zdravstveno pomogne, da se ne ugrozi drugi.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske izjavio je da se Republika Srpska nalazi u “novoj normalnosti” usljed epidemije virusa korona i da to pokazuje način na koji se organizuje život.
Šeranić je naveo da se Republika Srpska nalazi na pola borbe sa epidemijom virusa korona i da će se tek iduće ljeto, u junu ili julu, moći dati više podataka, jer mjere koje su usmjerene prema samom virusu, odnosno lijek i vakcina, tek treba da dođu.
“Mjere koje su sada na snazi usmjerene su prema zajednici i čovjeku kao pojedincu s ciljem zaštite svih nas”, rekao je Šeranić.
On je ukazao na potrebu sprovođenja mjera za sprečavanje širenja epidemije virusa korona koje su propisali Institut za javno zdravstvo Republike Srpske i Republički štab za vanredne situacije.
Šeranić je istakao da je Republika Srpska do sada objavila sve tačne i jasne informacije o epidemiji virusa korona, te da nije skrivala podatke o broju oboljelih.