Bajdenova administracija odobrila je slanje 31 tenka M1 Abrams u Ukrajinu dok međunarodna nevoljkost slanja tenkova na bojište protiv Rusa počinje slabiti.
Vijest je stigla nakon što je Njemačka potvrdila da će staviti na raspolaganje 14 svojih tenkova Leopard 2A6 za ratne napore Ukrajine i dati partnerskim zemljama dopuštenje za ponovni izvoz drugih borbenih tenkova za pomoć Kijevu.
Pristankom na slanje Abramsa, SAD može ispuniti zahtjev njemačkog kancelara, Olafa Šolca, za američkim angažmanom, ali bez potrebe da odmah pošalje tenkove.
“Današnja objava pokazuje da Sjedinjene Države i Evropa nastavljaju raditi ruku pod ruku kako bi pružili podršku Ukrajini, ujedinjeni u našim zajedničkim vrijednostima i našoj trajnoj podršci Ukrajini, za koju su predsjednik i drugi čelnici, uključujući i članove G7, ponovili da će se nastaviti koliko god je potrebno”, rekao je visoki dužnosnik uprave.
Veliki dio američke pomoći poslane do sada u 11-mjesečnom ratu bio je kroz poseban program koji je koristio zalihe Pentagona kako bi se oružje brže dostavilo Ukrajini. Ali čak i prema tom programu, bili bi potrebni mjeseci da se tenkovi dopreme u Ukrajinu i da se ukrajinske snage obuče na njima.
Ukrajina kaže da bi teško oklopljeni zapadni borbeni tenkovi njezinim vojnicima dali veću mobilnost i zaštitu prije nove ruske ofenzive koju Kijev očekuje u bliskoj budućnosti. Također bi mogli pomoći Ukrajini da povrati dio teritorija koji je pripao Rusiji.
Ali do sada, SAD se opirao slanju vlastitih tenkova M1 Abrams Ukrajini, navodeći opsežno i složeno održavanje i logističke izazove s vozilima visoke tehnologije.
Američki dužnosnici rekli su da je Abrams težak za održavanje, da je teško obučavati Ukrajince za upravljanje i da radi na mlazno gorivo – što ga čini lošim izborom za ovu fazu rata.
Vošington je tvrdio da bi bilo produktivnije poslati njemačke Leoparde budući da ih mnogi saveznici već imaju i da bi ukrajinskim trupama trebalo manje obuke nego na težim Abramsima.