Kompanija Rimac Automobili je objavila najnovije detalje o ispitivanju prototipa C_Two na elektromagnetsku kompatibilnost.
Uoči prvih isporuka kupacima planiranih za sljedeću godinu, C_Two prolazi kroz niz testova – na putu, na stazama i poligonima, kao i u laboratorijama.
Najnovija testiranja se obavljaju u Njemačkoj, gdje su se stručnjaci posebno fokusirali na ispitivanje EMC (elektromagnetske kompatibilnosti), piše Tportal.
Načelo iza EMC-a je ispitivanje svih električnih uređaja i njihovo funkcionisanje u realnim uslovima eksploatacije, kako u pogledu elektromagnetskih emisija koje odaju, tako i kako reaguju na spoljašnje uticaje.
Bez takvih dubinskih ispitivanja mnoge stvari jednostavno ne bi funkcionisale ispravno, od klima-uređaja i radija u automobilu, do saobraćajne infrastrukture poput kamera za mjerenje brzine i semafora.
EMC ispitivanje je presudno pri razvoju električnih vozila. Zadatak je još važniji kada se razvija jedan od najsnažnijih automobila današnjice.
Elektromagnetske emisije mjere se prema normi odobrenoj od Evropske unije – ECE R10 – koja je presudna za homologaciju automobila.
Prije bilo kakvih ispitivanja vozila, od same faze projekovanja, Rimac primjenjuje vrhunsku metodologiju razvoja svih visokonaponskih i niskonaponskih sistema, kažu u toj kompaniji, uključujući bateriju, kontrolere, komunikacijske protokole i još mnogo toga.
Rimac C_TWO – EMC ispitivanje
Pre ispitivanje vozila, prototip C_Two ulazi u specijalnu EMC komoru, koja je potpuno zapečaćena od uticaja spoljašnjeg svijeta. To znači da se automobil može temeljno testirati bez rizika od spoljnjeg elektromagnetskog zračenja koje prodire u prostoriju i utiče na rezultate.
Tokom samih ispitivanja, prototip C_Two vozi se određenim brzinama i izlaže se nivoima zračenja između 20 MHz i 20 GHz.
U određenim intervalima uključuju se i električni sistemi, poput klima-uređaja, svjetla i brisača kako bi se procijenilo radi li automobil svaki put očekivano, besprekorno i pouzdano.
Testovi takođe uzimaju u obzir svaki od specifičnih režima vožnje automobila, kao što su Range (domet) i Track (staza).
Nakon završetka ispitivanja, specijalistički timovi rastavljaju prototip, procjenjuju svaku ključnu komponentu pojedinačno i raspravljaju o rezultatima kako bi definisali koja područja mogu da se unaprede.
Zatim se automobil ponovno sastavi, vrati u EMC komoru i postupak se još jednom sprovodi kako bi se obezbijedilo da sve funkcioniše besprekorno.
Sam test, prema stručnjacima iz Rimac Automobila, bio je bolji od očekivanog za standardizovane norme. Međutim, pred njima su još neki radovi na usavršavanju pre nego što ispune svoje stroge interne ciljeve i standarde kvalitete.
Sljedeći koraci uključivaće dalje mogućnosti poboljšanja automobila prije početka proizvodnje.
C_Two sa svojih 1.914 konjskih snaga, uz 2.300 Nm, iz mjesta do brzine od 161 km/h (100 milja na sat) pojuri za 4,3 sekunde i postiže najveću brzinu od 412 km/h.
Pogon je na sva četiri točka jer na svakom točku ima po jedan elektromotor.
Rimac C_Two za samo 1,85 sekundi stiže do stotke.
Ranije ove godine je najavljeno da je u planu ograničena proizvodnja od 150 jedinica po cijeni od oko 1.800.000 dolara.