DOBOJ – Novčane kazne i jaki vjetrovi natjerali su, izgleda, Dobojlije da budu opreznije prilikom proljećnih radova na njivama, pa, za razliku od prošle godine, nije bilo smrtnih posljedica zbog paljenja niskog rastinja i korova, ali nadležni upozoravaju građane da ne izazivaju sudbinu i da se tokom marta drže podalje od plamena.
“Vjetar je osnovni problem, vjetar nosi i vrlo teško možemo kontrolisati vatru u ovom području, a u februaru i martu izraženi su ti vjetrovi, duvaju, i mislim da nema baš kontrolisanog paljenja, pa ne bih preporučio da se u martu pali na otvorenom”, poručio je Miloš Radonjić, starješina Teritorijalne vatrogasne jedinice (TVJ) Doboj.
Ipak, već je bilo 15 intervencija na otvorenom, ali, srećom, bez ozbiljnih posljedica.
“Po Zakonu o zaštiti od požara RS, obavezni su da prilikom paljenja korova obavijeste nadležnu TVJ, ili Civilnu zaštitu ili u krajnjem slučaju policiju. Propisane su i kaznene odredbe od 100 do 1.000 KM”, kazao je Slavko Blagojević, inspektor za poslove zaštite od požara i eksplozivne materije u Policijskoj upravi Doboj.
Prošle godine na području PU Doboj zabilježena su četiri smrtna slučaja tokom radova na njivi.
“U ovoj godini na području PU Doboj evidentiran je jedan slučaj u Modriči, kada je starija ženska osoba zadobila povrede prilikom spaljivanja korova”, navela je Dragana Kerkez, portparol PU Doboj.
Vatrenu stihiju na području Doboja obuzdava 30 vatrogasaca, koji pričaju da, kada domaćinu bukne požar na njivi, on ga najčešće pokušava sam gasiti, a vatrogasce zove tek kad shvati da je nemoćan i da se vatra širi.
Sanja Čakarević, nezavisne.com