Poplave u Prijedoru, ogromne štete, rubne opštine sa zebnjom ušle u noć

U Prijedoru je usljed obilnih padavina i ogromne količine vode koju nisu mogli da prime kolektori i kanalizacione mreže oštećen veliki broj objekata, puteva i mostova, izjavio je večeras gradonačelnik Slobodan Javor.

Javor je rekao novinarima da kiša od sinoć neprekidno pada i da je, prema informacija koje trenutno ima, voda ugrozila mnogo stambenih i pomoćnih objekata te došla i u centar grada.

“Mnoge zgrade, odnosno podrumi zgrada u centru su poplavljeni i tu smo pomoću pumpi ispumpali veći dio vode. To je slučaj sa Domom penzionera, a i pojedine ustanove i preduzeća su poplavaljeni. Svi smo na terenu i činimo sve što je u našoj moći da spasimo što više objekata”, istakao je Javor.

On je za sutra ili u ponedjeljak, dok se voda povuče, najavio formiranje više komisija koje će analizirati situaciju na terenu i štetu na objekatima.

“Vodostaj rijeka Sane i Gomjenice je takav da još uvijek mogu da prime određenu količinu vode, a ono što je najveći problem je rijeka Miloševica, jer je zbog njenog izlivanja došlo do problema u naselju Topolik”, rekao je Javor.

Na području Prijedora zaplavljeno je oko 200 kuća, a najteža situacija je na području naselja Vrbice i Topolik odakle je jedna porodica evakuisana čamcem, saopšteno je iz Gradske uprave poslije večerašnje telefonske sjednice Štaba za vanredne situacije.

“U tim naseljima pripadnici Teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice konstantno ispumpavaju vodu iz stambenih, podrumskih i pomoćnih objekata”, navodi se u saopštenju i dodaje da se građani za slučaj potrebe evakuacije čamcem mogu obratiti na broj Teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice 123. Štab za vanredne situacije naložio je svim subjektima zaštite stalno dežurstvo i stavljanje na raspolaganje građanima Prijedora za potrebe ispumpavanja vode i eventualne evakuacije čamcima iz zaplavljenog područja.

U saopštenju se dodaje da trenutno nije moguće precizirati u koliko je stambenih objekata ušla voda, ali da podaci sa terena govore da ih ima i da će više podataka biti već u jutarnjim časovima. Vodostaj rijeke Sane je 380 centimetara, a Gomjenice 410 centimetara. Na telefonskoj sjednici, koju je održao gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor, razmatrana je trenutna situacija na terenu koju je prouzrokovala kiša koja od sinoć neprekidno pada na ovom području.

On je naglasio da je grad uradio jedan dio posla kada je u pitanju čišćenje i uređenje njenog korita u dužini od 1,6 kilometara što, kako je rekao, čini se nije bilo dovoljno, ali je uticalio da spriječi izlivanje vode u jutranjim časovima.

“Prije nekoliko trenutaka sam se čuo da direktorom preduzeća `Vode Srpske` koji mi je saopštio da je završena sva procedura sa Evropskom investicionom bankom u vezi sa čišćenjem korita rijeke Miloševice, što znači da je izabran nadzorni organ i da će za dvadesetak dana biti potpisan ugovor, nakon čega će preduzeće koje je dobilo posao ući u radove”, rekao je Javor.

On je dodao da je čitava ta procedura predugo trajala, da problem sa čišćenjem rijeke Miloševice traje previše godina, ali da je količina padavina ovaj put bila tolika da se voda pojavila i na terenu koji je kilometrima udaljen od prve rijeke ili potoka.

“Pred nama je još jedna besana noć i ići ćemo svuda gdje možemo pomoći da spriječimo veću štetu”, poručio je Javor.

Zbog izlivanja bujičnih voda na području Prijedora večeras je preventivno zatvorena dionica pruge Prijedor-Omarska, kako ne bi došlo do ugrožavanja bezbjednosti željezničkog saobraćaja, saopšteno je iz preduzeća “Željeznice Republike Srpske”.

Ova mjera primijenjena je od 18.30 časova.

Iz “Željeznica” navode da pruga za sada još nije ugrožena, iako je voda pored saobraćajnica opkolila i prugu na pojedinim dionicama.

“Sve raspoložive ekipe za održavanje pruga `Željeznica Republike Srpske` su na terenu, postupajući po uputstvima Plana zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama i prate situaciju”, dodaju iz ovog preduzeća.

Na terenu su angažovane, kako se navodi, i nadležne službe “Željeznica Republike Srpske” i u stalnom kontaktu sa Civilnom zaštitom grada Prijedora, prate situaciju sa kretanjem površinskih voda i vodostaja rijeka u rejonu pruge na području grada.

U Novom Gradu domaćinstva evakuišu stoku

U naselju Ćele kod Novog Grada poplavljeni su pomoćni objekti tri domaćinstva i u toku je evakuacija stoke.

U opštinskom Štabu za vanredne situacije Srni je rečeno da su pomoćni objekti poplavljeni kod porodica Ćopić, Topolić i Narančić.

Mišo Ćopić je rekao Srni da su mu poplavljeni pomoćni objekti i plastenik. On je dodao da bikove, krave, telad i svinje evakuišu kod komšija.

Prema njegovim riječima, tako će uraditi i druga dva domaćinstva. Ćopić je rekao da su komšije pritekle u pomoć.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača rekao je večeras da su vodostaji rijeka Une i Sane u porastu, ali ispod kvote redovnih mjera odbrane od poplava, a da su problem u više naselja stvorile bujice.

Drljača je nakon sastanka opštinskog Štaba za vanredne situacije rekao da su nadležne službe dežuraju i prate situaciju.

“Zbog obilnih padavina postoji opasnost od ulaska vode u objekte u naseljima Roga, Vidorija i Urije. Zaplavljeni su i objekti u Dobrljinu. Voda se izlila i u Radišićima. Sasvim je izvjesno da će biti štete na infrastrukturi ali i na objektima”, rekao je Drljača koji je komandant Štaba.

Drljača kaže da za sada nisu ugroženi ljudski životi.

“Nadležne službe dežuraju i sutra će biti održana sjednica Štaba za vanredne situacije”, rekao je on.

Stručni saradnik za poslove Civilne zaštite Mirko Lukić rekao je da se na kritična mjesta dostavljaju vreće i pijesak te pumpe.

On je rekao da je u prekidu saobraćaj na putu za naselje Gračane te da se saobraćaj na putu prema Blagaju odvija jednom trakom.

Saobraćaj je u prekidu i na dijelu puta u naselju Kršlje.

Prema njegovim riječima, vodostaj rijeke Une raste 15 do 20 centimetara za sat vremena, a rijeke Sane 10 do 15 centimetara na sat.

Iz korita su izašle riječice Vojskova, Japra i Strižna i potok Roga.

Vodostaj rijeke Sane u 19.00 časova iznosio je 450 centimetara, a prepumpne stanice uključuju se pri vodostaju od 320 centimetara.

Vodostaj rijeke Une večeras je dostigao skoro 450 centimetara, što je početak redovnih mjera zaštite od poplava.

Krupa na Uni: Zaplavljeno više domaćinstava

Na području opštine Krupa na Uni zaplavljeno je više domaćinstava, kao i put između Donjih Petrovića i Donjeg Dubovika, rekao je Srni načelnik ove opštine Mladen Kljajić.

Kljajić kaže da su zaplavljena domaćinstava u naseljima Donji Petrovići, Donji Dubovik, Mali Dubovik i Hašani.

On je rekao da ljudski životi nisu ugroženi.

Vanredna situacija na području dubičke ravni

Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić proglasio je večeras vanrednu situaciju na području Dubičke Ravni, nakon što je u mjestu Svetinja voda prelila obodni kanal i kreće se prema kućama u mjestu Draksenić.

Reljić je pozvao sve radno sposobne ljude koje mogu da pomognu da se hitno upute prema Drakseniću, jer je potrebna pomoć kako bi se zaštitili životi i imovina.

“Voda je probila obodni kanal kod Svetinje i ide prema kućama”, rekao je Reljić novinarima i apelovao na mještane da sklone djecu i nemoćne na sigurno, kao i da evakuišu stoku ako je na ugroženom terenu.

“Trenutno do kritičnog mjesta ne možemo prići sa mehanizacijom. Radimo sve što je u našoj moći, a građane molimo da budu svjesni ozbiljnosti situacije i da budu u pripravnosti”, rekao je Reljić.

Reljić je rekao večeras da je gradsko područje te opštine bezbjedno i da nema opasnosti od poplava.

“Pumpe rade punom snagom, nivo vode je pao ispod 40 centimetara, a bio je dostigao kritičnih 100 centimetara”, izjavio je novinarima Reljić, koji je obišao crpnu stanicu na gradskom području.

U gradskom naselju Leptihor uspostavljeno je elektrosnabdijevanje, a pripadnici Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice i dalje izvlače vodu iz trafo-stanice u ovom naselju.

“Nivo Binjačka pao je za 20 centimetara. Dežurne službe su i dalje na terenu, prate vodostaj. U Međeđi je i dalje kritično. Vrši se utvrđivanje kritičnih tačaka kako bi se onemogućilo prelivanje vode preko nasipa”, rekao je Reljić.

Nasip na rječici Binjačkoj u gradskom naselju Leptihor u Kozarskoj Dubici je utvrđen i za sada ne postoji opasnost od izlivanja vode, potvrdio je  Reljić.

Reljić je rekao novinarima da je prijetila velika opasnost da Binjačka izađe iz korita, a da se reagovalo na najbrži mogući način.

“Velika količina vodozaštitnog materijala dovezena je na ovaj nasip i stanje je sada sigurno”, rekao je Reljić i dodao da je električna energija u ovom dijelu grada isključena iz preventivnih razloga.

Reljić je dodao da je u Dubičkoj ravni zaplavljeno nekoliko domaćinstava, te da je nekoliko stotina hektara oranica pod vodom.

Na tom području intervenisala je Teritorijalno vatrogasno-spasilačka jedinica, kada je iz zaplavljenog stambenog objekta izvela jednu stariju žensku osobu.

“Očekuje nas složena noć. Na putu sam prema Moštanici, gdje se voda izlila na kolovoz i nije moguće saobraćati. Apelujem na sve koji imaju potrebu da se kreću u ovom pravcu da koriste alternativni put preko sela koja gravitiraju prema Gradiškoj”, rekao je Reljić.

On je još jednom pozvao građane da slijede instrukcije nadležnih službi i da sve stvari iz podruma premjeste na više nivoe.

“Crpne stanice rade u punom kapacitetu i ono što raduje da nivo vode trenutno pada. I dalje postoji opasnost od bujičnih voda, zato ćemo noć provesti u pripravnosti. Sve službe su angažovane i dajemo sve od sebe”, istakao je Reljić.

Kiša jačeg inteziteta u Kozarskoj Dubici pada od juče poslijepodne, a u porastu su svi bujični vodotoci.

U selu Međeđa u dubičkoj Ravni zbog padavina koje ne jenjavaju situacija se usložnjava, a zbog vodostaja na obodnom kanalu koji se poravnao s mostom postoji opasnost da voda uđe u stambene objekte.

Pet kuća u Međeđi je zaplavljeno, a pojedina gazdinstva evakuišu stoku.

Kostajnica na oprezu

Štab za vanredne situacije opštine Kostajnica održao je večeras sjednicu na kojoj je konstatovao da stanovništvo i domaćinstva na području te opštine trenutno nisu ugroženi obilnim padavinama.

Iako su padavine uzrokovale problem, kao što je klizište u Petrinji i zastoji u odvijanju saobraćaja, kuće i ostali objekti na području opštine nisu ugroženi.

Vodostaji svih potoka i rječica večeras su u padu.

Trenutno su svi lokalni putevi prohodni, a preduzeće Prijedor putevi postavilo je saobraćajnu signalizaciju kojom se upozorava na kritične tačke na magistralnom i regionalnom putu.

Vodostaj rijeke Une u stalnom je porastu od 12 časova od kada je svakog sata rasla od 15 do 20 centimetara. Vodostaj Une u 19 časova iznosio je 360 centimetara.

Ova rijeka večeras tek počinje da se izlijeva iz svog korita i trenutno ne ugrožava domaćinstva i stanovništvo.

Štab za vanredne situacije opštine Kostajnica je u stalnom zasjedanju i prati situaciju na terenu, a ukoliko bude potrebno puniće se vreće sa pijeskom koje će se postavljati na eventualna kritična područja.

Komunalno preduzeće Komunalno i DVD Kostajnica su u pripravnosti ukoliko bude potrebe za intervencijama na saobraćajnicama.

Iz svojih korita danas su izlili potoci Strigova i Bubnjarica, te Tavija u svom gornjem toku, kao i vodotoci u Petrinji.

Kako bi se spriječile veće bujične poplave u toku dana kopani su kanali oko potoka Bubnjarica i čišćene šahte u Ulici Vase Pelagića iz kojih je izbijala voda, saopšteno je nakon sjednice štaba.

/Nezavisne/

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...