“Pokret za državu” održao je danas konsultacije sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.
Prema onome što se moglo čuti nakon sastanka, mjesto potpredsjednika Narodne skupštine RS i ministarsko mjesto u Vladi RS uslovi su za ulazak ove koalicije u vlast.
Poslanik koalicije za državu Sevlid Hurtić rekao je da Pokret za državu neće podržati opoziciju iz Republike Srpske za Dom naroda u BiH.
“Pravi se greška sve vrijeme. S nama niko iz opozicionih partija nije razgovarao, uvijek su tražili nekog drugog, slali su poruke ljudima koji ne odlučuju i ne glasaju. Mi imamo svoju listu, na njoj je gospodin Mijatović i mi smo ih pozvali da glasaju za našu listu. To da li će SNSD imati četvrtog delegata je krivica opozicionih partija koji ne žele da sjednu sa nama i razgovaraju”, kazao je Hurtić.
Podsjećamo, ranije danas Hurtić je izjavio za Klix.ba da pojedini iz Sarajeva, kao i neke ambasade vrše pritisak da ovaj pokret podrži kandidate opozicije za delegate u domu naroda državnog parlamenta.
Hurtić, čija je stranka Bosanskohercegovački Zeleni dio “Pokreta za državu” u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), poručio je da ostaju pri stavu da SDP-ovi Vojin Mijatović i Aleksandar Vuković budu kandidati za delegate kako bi paritet bio 1-1-3 (jedan delegat iz “Pokreta za državu”, jedan delegat iz opozicije i tri delegata iz vladajućih stranaka u RS-u).
Takođe, danas je i potpredsjednik entiteta RS Ćamil Duraković rekao je da kandidati opozicije u RS niti jednom svojom porukom, pozivom, inicijativom, nisu pokazali da su spremni realno saslušati zahtjeve bošnjačke i hrvatske povratničke zajednice u RS.
“Izražavam punu podršku izabranim zastupnicima Pokreta za državu u njihovom glasanju po savjesti i po prinicipima, te pozivam sve aktere da se suzdrže od pritisaka da se donose odluke koje neće donijeti ništa dobro Bošnjacima i Hrvatima u ovom bh. entitetu”, rekao je Duraković. Kako je rekao, čitao je dostupne dokumente vezane za programsko koaliranje u FBiH.
“Potpuno su ignorisani i preskočene sve inicijative koje sam uputio prema političkim subjektima u FBiH, koje sam zamolio da ih uvrste u taj sporazum. Ni riječi o ‘povratničkoj karti’, o zakonu o službenim jezicima, o fondu za mobilnost stručnjaka prema izoliranim zajednicama, o komisiji za preporuke protiv diskriminacije u obrazovanju, od uspostave koordinacije načelnika, ministara i premijera u FBiH za razvojne podrške povratku”, rekao je on.
/Klix/