PLANINSKE KOLIBE PRIVLAČNIJE OD LUKSUZNIH HOTELA Kako na mini odmor za PET MARAKA

Ako je suditi po aktuelnoj situaciji na granicama sa susjednim državama, Neum je jedino more koje će ovog ljeta zasigurno biti dostupno građanima RS, pa je sve više onih koji se odlučuju da odmor, ipak, provedu u Srpskoj, uz korištenje turističkih vaučera.

Kako je za Srpskainfo potvrdila Jovana Đurić, portparolka Ministarstva trgovine i turizma RS, do četvrtka se za turistički vaučer prijavilo 876 građana Srpske, a interesovanje iz dana u dan raste.

Najviše njih je rezervisalo boravak u banjama i to u hotelima različitih kategorija. Tako, na primjer, u Zdravstveno turističkom centru “Banja Vrućica” ima rezervacija za sve smještajne kapacitete, zavisno od toga kome je šta potrebno i kolika je platežna moć ljudi koji žele da borave u banji – kaže Đurićeva.

Ona dodaje da veliko interesovanje vlada i za destinacije na istoku Republike Srpske, pogotovo za boravak u prirodi.

Podsjećamo, pravo na turistički vaučer, u vjiednosti od 100 KM, kojim se može platiti dio troškova za smještaj u za to registrovanim objektima, ima svaki punoletni građanin RS. Zainteresovani treba da se na vrlo jednostavan način prijave u Ministarstvo, s tim da pretodno rezervišu boravak u trajanju od najmanje tri noćenja s doručkom. Vaučeri se mogu koristiti i za usluge turističkih agencija, koje su registrovane za vaučer ponudu, s tim da svi ti aranžmani podrazumijevaju isključivo boravak na teritoriji Srpske.

Noćenje od 35 do 200 maraka

Prema dosadašnjim prijavama, a biće ih, kažu u resornom ministarstvu još, vaučere je spremno da primi 49 hotela, hostela i prenoćišta, te 18 turističkih agencija, a ponuda je zaista šarolika.

Tako se vaučeri mogu koristiti za boravak u najluksuznijim hotelima u Banjaluci, Trebinju, na Jahorini ili u Tesliću, ali i za prenoćišta, motele, hostele, pačak i za planinske kućice i katune na destinacijama daleko od civilizacije.

I cijene su, takođe, šarolike, a prema podacima koje su nam dali pružaoci usluga, za jeftinije varijante interesovanje je, očekivano, veće, nego za one skuplje.

Uz banje koje su na vrhu liste prioriteta u penzionerskoj populaciji, mlađi turisti su više zainteresovani za odmor na planinama i uz jezera, a među top destinacije spada i Trebinje, koje nude i pojedine agencije u svojim vaučer paketima.

Da su razlike u cijenama ponuda itekako izražene, svjedoči i podatak da, recimo, jedna noć sa dručkom i to u “standardnoj”, najjeftijioj sobi, u jednom prestižnom hotelu u Banjaluci košta skoro 200 KM, što znači da bi minimalni boravak potreban za korištenje vaučera za jednu osobu koštao 600 KM, odnosno uz vaučer popust, 500 maraka.

S druge strane, ima destinacija gdje bi jedna osoba, koja koristi jedan vaučer, za trodnevni boravak morala doplatiti svega nekoliko maraka. Takav aranžman nudi jedan hostel u Trebinju.

Kod nas je noćenje sa doručkom oko 35 maraka, što znači da bi gost, koji ostaje tri noći i ima vaučer, trebalo da doplati svega pet maraka. Interesovanja ima, pošto je naš objekat udaljen tek nešto više od kilometra od centra Trebinja, a to znači da bi gost, ako se malo proveseli u nekoj kafani ili vinariji, pa ne želi da sjeda za volan, mogao u hostel da se vrati pješice ili da plati taksi dvije do tri marke – kaže vlasnica hostela Nevena Stanić.

Dodaje da je Trebinje privlačno i za porodice, jer ima nekoliko lijepo uređenih bazena i kupališta, a i sam grad i okolina su izuzetno atraktivni za obilaske.

Rekordna sezona na Sutjesci

Zbog pristupačnih cijena i neobičnih lokacija i smještajnih kapaciteta, turiste iz Srpske privlače i objekti u Nacionalnom Parku Sutjeska, koji nudi, između ostalog, planinske katune nadomak vrha Maglića, te lovačke kuće pored planinskih jezera.

Interesovanje za ove objekte je ogromno, kada bi bar pola tih ljudi, koji nas svakodnevno zovu, rezervisalo i iskoristilo smještaj, imali bimo rekordnu sezonu – kaže za Srpskainfo Dejan Pavlović, direktor Nacionalnog parka “Sutjeska”.

Planina za omladinu, jezero za porodicu

Tako su, na primer katuni na Prijevoru, najatraktivniji za omladinu koja na letovanje ide grupno, jer jedan katun ima šest ležajeva. Noćenje po osobi košta 32 marke, plus boravišna taksa, tako da bi uz vaučere, trodnevi boravak na ovom mjestu, daleko od civilizacije, bio faktički besplatan za posjetioca pojedinca.

Lovačke kuće se ne izdaju po osobi, nego se radi o zakupu objekta, pa je tako, na primjer, lovačka kuća na Orlovačkom jezeru, u kojoj može komotno da boravi četvoro ljudi, najpogodija za porodice.

Kako objašnjavaju u NP “Sutjeska” zakup ove kuće za jednu noć košta 100 KM, što znači da bi, naprimjer, četvoročlana porodica, kada se uzmu u obzir sva pravila za korištenje vaučera, mogla uz dva vaučera na ovom bajkovitom mjestu boraviti četiri dana uz doplatu od 200 maraka.

Sa agencijom na više destinacija

Pojedine turističke agencije su pripremile zanimljive pakete za koje se dio troškova može platiti vaučerom u vrijednosti 100 maraka. Većina tih ponuda podrazumijeva obilazak više atraktivnih destinacija i noćenje na više različitih mjesta, s tim što se u pravilu koristi prevoz autobusima agencije, te organizovani izleti, koji se, u nekim aranžmanima, posebno plaćaju.

Milkica Milojević, srpskainfo.com

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...