Sinoć je u dobojskoj galeriji otvoren 22. Dobojski likovni salon. Ova izložba je od posebnog kulturnog značenja u okviru realističnog i apstraktnog polazišta.
Dvanaest autora sa slikarskim radovima u tehnikama akrilik, ulje, kombinovana tehnika na platnu, crteži na papiru i skulpture u papiru i terakoti, čine ovogodišnju postavku na Dobojskom likovnom salonu.
-Ove godine predstavljam se sa crtežima i slikama manjeg formata. Crteži su nastali unazad godinu dana. Rađeni su na različitim vrstama papira što im daje određenu atmosferu. Sada vraćam tehničkim i tehnološkim osnovama u smislu da se vraćam ugljenu kao jednoj osnovnoj crtačkoj tehnici, odnosno pratehnici i vraćam se i ulju na platnu – izjavila je Bojana Stojaković, akademska slikarka.
Ono što je posebno značajno za likovni salon je da se svake godine pojavljuju novi slikari. Savo Petković je jedini izlagač koji se predstavio sa grafičkom tehnikom. Kako i sam kaže ovo je prva umjetnost u svijetu.
-Trenutno sam izložio grafike, jer moje slike nisam opremio, a treba malo i promjene, ono što se kaže. Grafika je grana likovne umjetnostzi gdje je važna crno-bijela ploha i što jednostavnija rješenja. Slikari to nerijetko rade, ali ona je jako važna u slikarstvu – rekao je Savo Petković, slikar.
Ovogodišnji salon se razlikuje od svih ostalih po tome što se pojavljuje skulptura tri ženska torza autorice Lejle Popović, takođe i monotipija otisak u jednom primjerku. Svi autori koji su se predstavili su iz Doboja.
-Na ovom salonu učestvuje 12 autora. To su uglavnom slikari jer boja dominira, odnosno to su djela koja su predstavljena u tehnikama akvarel, akrilik, ulje na platnu, kombinovane tehnike, crtež olovkom, a pojavljuje se i skulptura. Ja sam izložio jednu formu u terakoti. Zatim, ovdje imamo i performans Mladena Miljanovića. Značajno je da na ovoj izloži izlažu slikari koji su prije petnaest godina, kao mladi slikari studirajući istoriju umjetnosti, odnosno Likovnu akademiju u Banjaluci učestvovali u mojoj izložbi, tako da su oni kontinuirano 15 godina prisutni na ovom Salonu. Mi im se zahvaljujemo i nama to puno znači – izjavio je Drago Handanović, akademski vajar.
-Korona nije spriječila, ali jeste pomjerila termine. Salon se tradicionalno održava u aprilu mjesecu, a ove godine sa zakašnjenjem. Možda na neki način i mi nismo bili dovoljno dobro organizovani. te nismo na vrijeme rekli umjetnicima da ćemo organizovati Salon, ali u svakom slučaju smatram da je pohvalno što nismo prekinuli tu tradiciju i on se dvadesetdrugu godinu zaredom održava u našoj ustanovi – rekla je Vukosava Sofrenić v.d. direktora Centra za kulturu i obrazovanje Doboj.
Poštujući mjere zaštite svi zainteresovani mogu da pogledaju izložene radove u dobojskoj galeriji sve do 22. septembra.
Izvor RTV Doboj