Apelacioni sud u Nišu potvrdio je presudu Višeg suda u Nišu kojom je Saši Dodiću (50) iz Popovca izrečena mjera obaveznog liječenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi jer je 24. januara 2021.godine oko 14.30 časova pokušao da ubije troje komšija iz sela.
Dodić je pokušao nožem da ubije Mariju Mičić (34) i njenog supruga Aleksandra Mičića (38), smatrajući ih odgovornim što njihov pas navodno uznemirava njegove mačke, a potom i komšiju Sašu Ilića (50) koji je pokušao da ih zaštiti, piše Blic.
Marija je uspjela da u Ilićevu kuću ugura kćerku staru četiri i po godine prije nego što je sustigao Dodić čime su izbjegnute daleko teže posljedice ovog strašnog napada.
Na suđenju u Višem sudu u Nišu utvrđeno je da je u vrijeme izvršenja krivičnog djela Dodić nesumnjivo već bolovao od psihijatrijskog duševnog oboljenja usljed kojeg nije bio uračunljiv a Apelacioni sud je konstatovao da je činjenično stanje pravilno utvrđeno.
Ovaj nalaz komisije vještaka Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu prihvatilo je i Više javno tužilaštvo, a nakon toga i Viši sud u Nišu pa je Dodić izbjegao zatvorsku kaznu za krivično djelo za koje je zaprijećena i doživotna robija, već je upućen na liječenje u zatvorsku psihijatrijsku ustanovu.
Dužinu trajana liječenja odrediće sud, na osnovu izvještaja psihijatara. Iako je teoretski moguće da to liječenje u zatvorenoj psihijatrijskoj ustanovi traje do kraja života, nije isključena ni mogućnost i da u nekom trenutku, ukoliko to procjene psihijatri a sud odobri, bude sprovedeno i na neki drugi način – boravkom kod kuće i liječenjem u ambulanti.
Na suđenju u Višem sudu u Nišu predsjednica komisije vještaka dr Marija Panić obrazložila je da se radi o duševnom obojenju koje je trajno, ali koje se može stabilizovati, pa se ne isključuje mogućnost i donošenja nekih drugih mjera, ukoliko psihijatri koji budu pratili njegovo liječenje tako procijene. U toku liječenja biće utvrđena i tačna dijagnoza psihjatrijske bolesti, budući da su kod Dodića utvrđeni simptomi koji se mogu javiti kod nekoliko teških duševnih bolesti, prenosi Blic.
U momentu kada je rađen nalaz i mišljenje mi jesmo registrovali postojanje paranoidno strukturisanih sumanutih ideja koje mogu biti karakteristične za šizofreniju, ali i još simptoma koji mogu biti karakteristični za druge duševne bolesti. Radi se o trajnoj duševnoj bolesti. Ljekari koji će biti angažovani na liječenju imaće zadatak prvo da diferenciraju sve dimptome i odrede tačnu dijagnozu. Nesumnjivo se radi o oboljenju koje zahtjeva doživotni psihijatrijski tretman – rekla je ona na suđenju u Višem sudu u Nišu.
Dr Panić je na glavnom pretresu potvrdila da je rasprava oko toga da li komšijski pas napada njegove mačke, kod njega moglo da stvori osjećaj ugroženosti.
Iz njegovog doživljaja ugroženosti, kako lične tako i stvorenja do kojih mu je stalo – mačaka, on je stvorio paranoidnu interpretaciju događa. On je na bolestan način tumačio događaje i ponašanje osoba u svojoj okolni, to je tumačio kao napad na sebe. Rasuđivanje je bilo potpuno kompromitovano kao i odlučivanje. S obzirom da je imao doživljaj da je napadnut preduzimao je odbrambene radnje iako u realnosti opasnost nije postojala. On je preduzimao ciljane radnje ali razlog zbog kojih ih je preduzimao je bolestan – objasnila je dr Panić.