Velika većina poslanika u Odboru za spoljne poslove u Evropskom parlamentu odbila je hrvatske amandmane na tekst o Izvještaj Evropske komisije o BiH.
Hrvatski amandmani su se odnosili na to da u tekst bude unesena odredba o Dejtonskom sporazumu i o konstitutivnosti tri naroda u BiH. Naime, u tekstu koji je podnesen na glasanje spominju se samo građani BiH, a hrvatski poslanici su htjeli da formulacija bude “konstitutivni narodi i građani BiH”, što na Odboru nije prihvaćeno.
Iako je Željana Zovko, poslanica HDZ-a, tvrdila da će biti prihvaćeni svi njeni amandmani osim jednog, to se nije desilo.
Glasanje na plenarnoj sjednici nije završeno, ali se očekuje da će biti usvojena verzija bez hrvatskih amandmana. U Odboru za spoljne poslove od hrvatskih poslanika, pored Zovkove, sjedi još i njena stranačka koleginica Sunčana Glavak, te njihov kolega iz SDP-a Tonino Picula, te Ruža Tomašić.
“Neki u ovome parlamentu pokušavaju izbrisati konstitutivne narode iz realnosti BiH. Upozoravam vas, to je jednom rezultiralo velikom tragedijom”, rekla Zovko, koja se obratila evroparlamentarcima u ime Evropske narodne stranke i dodala da ako se koncept konstitutivnih naroda izbaci iz ove rezolucije, moram istaći da ništa nismo naučili u proteklih 30 godina.
“Teško je reći zašto to ne prolazi. Samo podsjećam da ovo ne bi bilo prvo izvješće EP-a o BiH u kojemu ne bi prošlo spominjanje konstitutivnih naroda. Kod posljednjeg, Predina izvješća iz 2019., to nije prošlo i tad je već bilo indikacija da ne postoji većina oko tog zahtjeva. Ja i dalje smatram da je važno u takvom izvješću imati bitna načela koja spominju federalizam, subsidijarnost, pa i koncept konstitutivnih naroda. Bez toga izvješće nije kompletno”, rekao je Picula.
Ruža Tomašić je, u ime Evropskih konzervativaca i reformista, istakla da Evropski parlament odbija da prihvati činjenicu da je BiH tronacionalna država tri konstitutivna naroda”. Navela je da Evropski parlament “provodi društvene eksperimente na narodima u BiH”.
“Rezolucija potpuno ignoriše dejtonski ustavni okvir i konstitutivne narode. Upravo to spada pod takozvanu protivustavnu retoriku na koju Evropski parlament upozorava”, dodala je Tomašićeva.
“Konstitutivni narodi su osnova i bez toga ne možemo nastaviti”, navela je Glavak.
Uprkos činjenici da su neki sarajevski mediji izrazili zadovoljstvo što ovi amandmani nisu prošli, treba imati na umu da Evropski parlament nema veliku ulogu kada su u pitanju spoljni poslovi. Najveći dio odluka bitnih za proširenje i spoljnu politiku, donose se na nivou Evropskog savjeta, odnosno Savjeta ministara EU, zatim Evropske komisije i visokog predstavnika za spoljne poslove i bezbjednost EU.
Sve odluke mora potvrditi Evropski savjet, a tu Hrvatska ima pravo veta, što joj ostavlja mogućnost da blokira, ako to želi, svaki naredni korak BiH ka EU, kao što je to, naprimjer, uradila Bugarska kad je u pitanju Sjeverna Makedonija.
Kao što smo pisali, očekuje se da će Hrvatska iskoristiti svoje pravo veta ako ne budu uvedene reforme koje oni očekuju, ali u ovom trenutku BiH blokira samu sebe jer ni jedna od ključnih reformi nije sprovedena.