Odata pošta bošnjačkim žrtvama srebreničke tragedije

U Memorijalnom centru Potočari održana je komemoracija povodom obilježavanja 29. godina od zločina u Srebrenici, koji je Međunarodni sud u Hagu, okvalifikovao genocidom u Srebrenici.

Na groblju Memorijalnog centra danas će biti sahranjeno još 14 Bošnjaka, čija su tela pronađena u međuvremenu.

Komemoracija je počela intoniranjem himne BiH, a prisustvuju joj domaći i međunarodni zvaničnici, pre svega predstavnici diplomatskog kora u BiH.

Dan žalosti povodom srebreničke  tragedije na snazi je u Federacije BiH i distriku Brčko.

Među prisutnima su bili ambasadori Velike Britanije, Španije, šef Delegacije EU u BiH Johan Satler, šef OSCE-a Brajan Ageler, ambasadori Holandije, Nemačke, generalnmajor komandant EUFOR-a Laslo Štic, kao i delegacija Crne Gore…

Komemoraciji je prisustvovao  i Kristijan Šmit, koji u Republici Srpskoj nije priznat za visokog predstavnika, i predstavnici stranaka u Federaciji BiH iz vlasti i opozicije, kao i predstavnici Islamske zajednice….

Šmit je otkrio medijima da nije zadovoljan do sada postignutim kada je, kako je naveo, riječ o negiranju genocida”.
 “Da li smo postigli pravdu, ne nismo je postigli. Jesmo li se primakli pravdi, mislim da jesmo….”, naveo je Šmit i dodao: “Apelujem na sudove u regiji, BiH, u drugim susjednim državama procjene i osude počinjena zlodjela. Možda ovo zvuči birokratski, ali nema nikakve veze to što sam ja Nemac, nego ima veze da sam ubijeđen da ako ne budemo razjasnili stvari u detalje neće doći do pomirenja koje nam je preko potrebno”.

Ambasador SAD Majkl Marfi je rekao da se u Srebrenici u julu 1995. dogodio, kako je naveo, “genocid”, te da je “ta poruka prije dva mjeseca poslata iz GS UN”.

“To su činjenice i svi ih moramo prihvatiti. Sve generacije moramo podučavati istini i svi imamo odgovornost da iskazujemo čast i počast žrtavama”, naveo je Marfi.

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović je u izjavi medijima uoči komemoracije da se, kako je naveo, “na bazi sećanja na žrtve genocida u Srebrenici treba graditi snažna država, kako bi se osiguralo da se ništa slično ne ponovi”.

“Živimo s onima što u ratu puškama i tenkovama nisu uspjeli da završe, pokušavaju danas. Teško je, ali valja izdržati”, naveo je Izetbegović.

Potpredsjednik Republike Srpske iz reda bošnjačkog naroda Ćamil Duraković je kazao je da se u Srebrenici ništa nije promenilo od 2016. do danas i da, kako je kazao, čeka potez Srbije za koju, kako kaže, ima priliku da napravi istorijski potez.

 U Srebrenici je do sada, prema nekim statistikama, sahranjeno više od 8.000 žrtava, ali taj broj osporava Republika Srpska iz koje se ukazuje da među sahranjenima ima i spomenika sa imenima ljudi koji su živi.

Nezavisna međunarodna komisija, predvođena čuvenim profesorom Gideonom Grajfom, je ranje usvojila izvještaj u kojem se navodi da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte.

U zaključcima Komisije navodi se da nije postojala namjera da muslimani budu zarobljeni i ubijeni. Komisija tvrdi da je iz pravne perspektive važno razlikovati vojni napad na Srebrenicu od masovnih ubistava koja su uslijedila nakon napada.

(BN/Tanjug) Foto: Agencije

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...