U Memorijalnom centru Potočari održana je komemoracija povodom obilježavanja 29. godina od zločina u Srebrenici, koji je Međunarodni sud u Hagu, okvalifikovao genocidom u Srebrenici.
Na groblju Memorijalnog centra danas će biti sahranjeno još 14 Bošnjaka, čija su tela pronađena u međuvremenu.
Komemoracija je počela intoniranjem himne BiH, a prisustvuju joj domaći i međunarodni zvaničnici, pre svega predstavnici diplomatskog kora u BiH.
Dan žalosti povodom srebreničke tragedije na snazi je u Federacije BiH i distriku Brčko.
Među prisutnima su bili ambasadori Velike Britanije, Španije, šef Delegacije EU u BiH Johan Satler, šef OSCE-a Brajan Ageler, ambasadori Holandije, Nemačke, generalnmajor komandant EUFOR-a Laslo Štic, kao i delegacija Crne Gore…
Komemoraciji je prisustvovao i Kristijan Šmit, koji u Republici Srpskoj nije priznat za visokog predstavnika, i predstavnici stranaka u Federaciji BiH iz vlasti i opozicije, kao i predstavnici Islamske zajednice….
Šmit je otkrio medijima da nije zadovoljan do sada postignutim kada je, kako je naveo, riječ o negiranju genocida”.
“Da li smo postigli pravdu, ne nismo je postigli. Jesmo li se primakli pravdi, mislim da jesmo….”, naveo je Šmit i dodao: “Apelujem na sudove u regiji, BiH, u drugim susjednim državama procjene i osude počinjena zlodjela. Možda ovo zvuči birokratski, ali nema nikakve veze to što sam ja Nemac, nego ima veze da sam ubijeđen da ako ne budemo razjasnili stvari u detalje neće doći do pomirenja koje nam je preko potrebno”.
Ambasador SAD Majkl Marfi je rekao da se u Srebrenici u julu 1995. dogodio, kako je naveo, “genocid”, te da je “ta poruka prije dva mjeseca poslata iz GS UN”.
“To su činjenice i svi ih moramo prihvatiti. Sve generacije moramo podučavati istini i svi imamo odgovornost da iskazujemo čast i počast žrtavama”, naveo je Marfi.
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović je u izjavi medijima uoči komemoracije da se, kako je naveo, “na bazi sećanja na žrtve genocida u Srebrenici treba graditi snažna država, kako bi se osiguralo da se ništa slično ne ponovi”.
“Živimo s onima što u ratu puškama i tenkovama nisu uspjeli da završe, pokušavaju danas. Teško je, ali valja izdržati”, naveo je Izetbegović.
Potpredsjednik Republike Srpske iz reda bošnjačkog naroda Ćamil Duraković je kazao je da se u Srebrenici ništa nije promenilo od 2016. do danas i da, kako je kazao, čeka potez Srbije za koju, kako kaže, ima priliku da napravi istorijski potez.
U Srebrenici je do sada, prema nekim statistikama, sahranjeno više od 8.000 žrtava, ali taj broj osporava Republika Srpska iz koje se ukazuje da među sahranjenima ima i spomenika sa imenima ljudi koji su živi.
Nezavisna međunarodna komisija, predvođena čuvenim profesorom Gideonom Grajfom, je ranje usvojila izvještaj u kojem se navodi da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte.
U zaključcima Komisije navodi se da nije postojala namjera da muslimani budu zarobljeni i ubijeni. Komisija tvrdi da je iz pravne perspektive važno razlikovati vojni napad na Srebrenicu od masovnih ubistava koja su uslijedila nakon napada.
(BN/Tanjug) Foto: Agencije