U Banjaluci su danas obilježene 32 godine od smrti 12 beba u tadašnjem Kliničkom centru koje su umrle zbog nedostatka kiseonika.
Položeni su vijenci i cvijeće na spomenik “Život”. Vijence su položili porodice 12 beba, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, izaslanik predsjednika Srpske Marko Romić i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić u ime Vlade Srpske.
Vijence i cvijeće su položile i delegacije Generalnog konzulata Srbije u Banjaluci, Republičke organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, grada Banjaluka i brojne druge.
Prethodno je služen parastos i položeno cvijeće na spomeniku 12 beba na Novom groblju.
Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba. Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Trinaesta beba Slađana Kobaš izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je smrt 12 banjalučkih beba najtragičniji zločin, po karakteru, načinu i namjerama, koji su počinili predstavnici međunarodne zajednice nad nedužnim bićima koja su, nažalost, odmah po rođenju spoznala surovost i okrutnost “velikih” koji se iživljavaju nad “malim”.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je smrt 12 beba jedan od najpotresnijih događaja tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.