Delegacije HDZ-a i SDA prvo u odvojenim, a onda i zajedničkim razgovorima sa predstavnicima međunarodne zajednice u nedjelju će pokušati naći zajednički jezik u vezi s izmjenom Izbornog zakona BiH i minimalnim izmjenama Ustava BiH.
Delegacije iz Vašingtona i Brisela, u kojima će, između ostalog biti i Metju Palmer, američki izaslanik za zapadni Balkan, te Angelina Eichorst, direktorica za zapadnu Evropu, zapadni Balkan, Tursku i Ujedinjeno Kraljevstvo u Evropskoj službi za spoljne poslove, prvo će odvojeno razgovarati sa liderima i delegacijama stranaka SDA i HDZ, a onda će na zajedničkom sastanku pokušati usaglasiti i postići bar minimum saglasnosti oko izmjena Izbornog zakona.
Kako je rekao Dragan Čović, lider HDZ-a, očekivanja su da se dođe do dogovora bar po jednom pitanju, a to je izbor članova Predsjedništva BiH.
“Delegacije koje su došle iz Vašingtona i Brisela možda će nakon nedjelje imati još neke sastanke. Mi izlazimo isključivo sa stavom da se realizuje sporazum iz juna prošle godine iz Mostara. Očekujem da će značajan dio razgovora biti završen u nedjelju, a zatim sve to treba proći parlamentarnu proceduru. Što se tiče HDZ-a, naši stavovi su jasni, oni uvažavaju sve presude iz Strazbura i te stavove smo više puta obrazložili”, rekao je u petak Čović, nakon sjednice Predsjedništva HNS-a.
On je naglasio da su moguće simbolične izmjene Ustava BiH koje podrazumijevaju da se imenice Hrvat, Bošnjak, Srbin izmijene u pridjeve hrvatski, bošnjački, srpski, ili ako se postigne dogovor da se u Federaciji BiH indirektno biraju dva člana Predsjedništva te da se riječ direktno promijeni u indirektno.
“Kapacitete za izmjene Ustava BiH nemamo”, rekao je Čović demantujući informacije koje su se pojavile da je HDZ pristao na redukciju ovlaštenja u domovima naroda.
On je naglasio da je blizu dogovor o Predsjedništvu te da je pitanje kako to samo uraditi, dok s druge strane u SDA upozoravaju da još ništa nije riješeno te da saglasnost na bilo koji eventualni dogovor moraju dati i ostale stranke.
“Da Izetbegović i Čović osmisle najbolji model, on bi bio sahranjen od ostalih političara u BiH ako oni nisu u njemu sudjelovali. Ovo dokle smo došli Čović i ja je daleko od najboljeg, daleko od rješenja”, rekao je nedavno Bakir Izetbegović, lider SDA, dodajući da ova stranka i dalje traži redukovanje uloge parlamentarnih domova naroda te da u tom smjeru očekuje i pozitivan pritisak međunarodnih zvaničnika.
Zanimljivo je i da ulogu međunarodnih zvaničnika u SDA i HDZ-u vide takođe različito… S jedne strane SDA očekuje “pozitivne pritiske”, dok u HDZ-u naglašavaju da oni ništa neće stavljati na sto jer ne vode pregovore.
“Ovo nije Dejton dva, ni sličan tip razgovora, nego ono što smo mi do sada dogovorili u društvu tih ljudi. Imamo sporazume, jedan smo riješili vezan za Mostar, a drugi je vezan za Izborni zakon”, rekao je Čović naglašavajući da će insistirati na legitimnom predstavljanju naroda.
Nakon sastanaka sa liderima SDA i HDZ-a, međunarodni zvaničnici, odnosno američka i delegacija EU održaće sastanak sa članovima Predsjedništva BiH i članovima Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva, koja formalno eventualni dogovor treba da realizuje kroz parlament BiH.