Iako je preventivna njega za kovid 19 napravila veliku buku (sa vakcinama koje su uvedene u većini zemalja), nagli porast broja infekcija ukazuje na potrebu za efikasnijim tretmanima.
Korišćenjem kultivisanih ćelija za proučavanje infekcija SARS-CoV-2, istraživači sa Univerziteta nauke u Tokiju i drugih institucija otkrili su da su lijekovi cefarantin i nelfinavir efikasni u borbi protiv virusa, pri čemu prvi sprečava virus da uđe u ćelije, a drugi sprječava replikaciju virusa.
Kovid 19 i dalje oduzima živote širom svijeta i zaražava još milione. Iako je dostupno nekoliko vakcina koje čine značajne korake u sprečavanju kovida 19, šta je sa liječenjem onih koji već imaju infekciju?
Vakcine nisu 100% efikasne, što naglašava potrebu ― sada više nego ikada ― za efikasnim antivirusnim tretmanima. Štaviše, neki ljudi ne mogu da prime vakcine zbog zdravstvenih problema, a prijavljuju se i nove varijante SARS-CoV-2, virusa koji uzrokuje kovid 19, koji može prodreti u imunitet dodeljen vakcinom, ukazujući na to da moramo da razmišljamo izvan prevencije.
S obzirom na ovu potrebu, tim istraživača sa sedištem u Japanu, SAD i Velikoj Britaniji pokrenuo je projekat za razvoj efikasne terapije. U ovom timu bilo je nekoliko istraživača sa sedištem na Univerzitetu nauke u Tokiju, cilj im je bio jasan i jednostavan: pronalazak lijeka za kovid 19.
Da bi postigli ovaj cilj, istraživači su prvo uspostavili eksperimentalni sistem za pregled lekova koji mogu da pomognu u kontroli infekcija. Ovaj sistem je koristio tip ćelija nazvanih ćelijama VeroE6 / TMPRSS2, kojima je manipulisano kako bi se efikasno zarazile i proizvele SARS-CoV-2.
“Da bismo utvrdili da li lijek od interesa može pomoći u borbi protiv infekcije SARS-CoV-2, jednostavno smo morali da izložimo ćelije VeroE6 / TMPRSS2 leku i SARS-CoV-2, a zatim posmatramo da li je prisustvo leka ometalo virus naporima da se zaraze ćelije”, objašnjava profesor Vataši.
Istraživači su koristili ovaj eksperimentalni sistem za pregled panela lijekova koji su već odobreni za kliničku upotrebu, uključujući lijekove poput remdesivira i hlorokina, koji su već odobreni.
Kao uzbudljiv ishod, istraživači su pronašli dva lijeka koji su obezbijedili efikasnu supresiju SARS-CoV-2: cefarantin koji se koristi za liječenje upale i nelfinavir koji je odobren za liječenje HIV infekcije.
Cefarantin je inhibirao ulazak virusa u ćelije sprječavajući da se virus veže za protein na ćelijskoj membrani, koji koristi kao prolaz. Suprotno tome, nelfinavir je radio na sprječavanju replikacije virusa unutar ćelije inhibiranjem proteina na koji se virus oslanja za replikaciju.
S obzirom na to da ovi lijekovi imaju različite antivirusne mehanizme, njihova primjena zajedno mogla bi biti posebno efikasna za pacijente, s računarskim modelima koji predviđaju da kombinovana terapija cefarantin / nelfinavir može ubrzati klirens SARS-CoV-2 iz pluća pacijenta za samo 4,9 dana.
Dakle, da li to znači da ćemo ove nove lijekove viđati u centrima za liječenje kovida 19? Naravno, ljekarski dvojac još uvek nije spreman za uvođenje u zdravstvene sisteme. Ova otkrića opravdavaju dalja istraživanja kliničkog potencijala terapije cefarantinom / nelfinavirom i tek posle možemo sa sigurnošću reći da je korisna.