Danas se obilježava 20. godišnjica smrti bosanskohercegovačkog muzičara Davorina Popovića. Bio je član Indexa, jedne od najpopularnijih grupa na području bivše Jugoslavije.
Rođen je 1946. godine u Sarajevu. U djetinjstvu je dobio nadimak Pimpek zbog male izrasline koja se nalazila blizu njegovog uha. Bavio se rukometom i košarkom. Bio je kapiten Košarkaškog kluba Mlada Bosna, a kao standardni prvotimac odigrao je preko 500 utakmica. Studirao je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu.
Muzičku karijeru započeo je u grupama Lutalice i Pauci, a 1964. godine postaje pjevač Indexa. Tri godine kasnije nastupaju na festivalu Vaš šlager sezone i od tada postaju izuzetno popularni. Iako su Indexi postojali skoro četiri desetljeća, izdali su samo dva službena albuma: “Modra rijeka” (1978.) i “Kameni cvjetovi” (1999.). Popović je izdao i solo albume “Svaka je ljubav ista (osim one prave)” (1975.) i “S tobom dijelim sve” (1984.) na kojima je sarađivao s kolegama iz benda. Ipak, snimljeno je znatno više kompilacija pomenutih ostvarenja.
Za potrebe filma “Kuduz” reditelja Ademira Kenovića snimio je pjesmu “Žute dunje” koja je postala evergreen. Predstavljao je Bosnu i Hercegovinu na Eurosongu 1995. godine s pjesmom “Dvadeset i prvi vijek” te osvojio 19. mjesto. Dobitnik je Šestoaprilske nagrade grada Sarajeva. Godišnja muzička nagrada u BiH, ustanovljena 2002. godine u njegovu čast, nazvana je nagrada “Davorin”, a kasnije je preimenovana u nagradu “Indexi”.
U legendu je ušao i njegov intervju kojeg je nakon rata dao za jedne beogradske novine.
“Ne optužuje nikog od poznatih ljudi iz Sarajeva što su otišli kad je rat počeo: ‘Kad pukne, neko reaguje tako što se onesvijesti, a neko ne. To je sve individualno. Ne treba te ljude optuživati. Oni su jedan veliki kulturni potencijal. Glupo je sad ih otjerati. Treba gledati kako ih vratiti u Sarajevo’. Komentariše i vijesti koje su neke beogradske novine širile o njegovom privatnom zatvoru i kupleraju za Srpkinje. To je toliko glupo. ‘Javi mi se žena, koju sam poslao odmah na početku rata iz Sarajeva sa četveromjesečnim djetetom i kaže: ‘Šta to radiš ti tamo?’ Ja joj samo kažem ‘šuti’. A šta ću joj reći, gluposti…’ Otkriva nam Davorin Popović i to da se dan prije rata, njemu i fudbaleru Sušiću javio Arkan i rekao: ‘Bježite iz Sarajeva.’ Ja sam ostao, pa gdje ću bježati? Šta bi bilo sa Sarajevom da sam ja otišao?'”
Popović je preminuo 2001. godine u Sarajevu od raka gušterače.
(Klix)