Američki Stejt department javno je sankcionisao bivšeg premijera Republike Sjeverne Makedonije Nikolu Gruevskog i bivšeg direktora Odjeljenja za sigurnost i kontraobavještajne poslove (UBK) Sašu Mijalkova, kao i nekadašnjeg visokog funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozara Marovića.
Ove radnje su preduzeli kao odgovor na umiješanost ovih bivših zvaničnika u značajnu korupciju. Njihovi postupci su potkopali vladavinu prava, demokratske institucije i javne procese u obje zemlje i narušili vjeru javnosti u njihove vlade.
U svom službenom svojstvu premijera, Gruevski je bio umiješan u koruptivna djela koja su uključivala korištenje njegovog političkog uticaja i službene moći za ličnu korist.
“Postoje vjerodostojne informacije koje ukazuju da je Gruevski zloupotrijebio ovlaštenja tražeći i primajući mito u zamjenu za sklapanje ugovora s Vladom, prisvajao javna sredstva i miješao se u izborne procese kako bi ostvario političku korist za sebe i stranku”, navedeno je u saopštenju.
U svom službenom svojstvu direktora UBK-a, Mijalkov je bio umiješan u koruptivna djela koja su uključivala korištenje njegovog političkog uticaja i službene moći za ličnu korist. Konkretno, postoje vjerodostojne informacije da je Mijalkov zloupotrijebio ovlasti svoje službe za traženje mita u zamjenu za Vladine ugovore i miješao se u izborne procese kako bi imao političku korist za sebe i svoju stranku.
U obrazloženju sankcija je navedeno da je Sveto-zar Marović od 2003. do 2006. godine bio predsje-dnik Srbije i Crne Gore te da je do 2015. bio za-mjenik predsjednika donedavno vladajuće stranke u Crnoj Gori – Demokratske partije socijalista (DPS).
Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država je podsjetilo da je 2015. uhapšen, jer je bio osumnjičen za koruptivne radnje velikih razmjera, a koje su povezane s građevinskim projektima u Budvi.
“Crnogorski tužioci su optužili Marovića da je koristio svoj uticaj u DPS-u kako bi se odobrilo niz kupovina nekretnina i građevinskih poslova koji-ma je nekoliko kompanija ostvarilo veliku dobit, ali je lokalna vlast bila na velikom gubitku. Marović je 2016. potpisao dva sporazuma o priznanju krivice, kojima je priznao sve optužbe za korupciju. Osuđen je na višegodišnju zatvorsku kaznu i naloženo mu je da državi vrati više miliona dolara. Prije odsluženja kazne pobjegao je u Srbiju – uka-zano je. Iz američke ambasade u Podgorici saopšteno je da Marović treba da se vrati kući i suoči s pravdom i javnošću od koje je otimao.
“Politički lideri moraju promovisati javno dobro, a ne lične interese, dok im oni koji ih podržavaju ne smiju dozvoliti da zloupotrijebe svoje pozicije ti-me što neće biti kažnjeni”, navodi se u tvitu Ambasade.
Sankcije su uvedene i albanskom biznismenu Jiliju Ndroći kao i bivšem poslaniku Akifu Rakipiju.
Foto: OpenClipart-Vectors. Pixabay
(Glas Amerike)