Muzika i alkohol by Ines Erceg

O ovoj temi sam već pisala „za svoju dušu „ pa evo sada da pokušam malo opširnije, a u istom stilu. Želim da naglasim da nikada ne treba da glumite da slušate Mocarta, ako vašoj ličnosti više prija nešto kao ova muzika o kojoj ću pisati. A da li i kako ona utiče na ljude, saznaćemo uskoro. Oduvijek sam bila mišljenja da to ako sam se uživjela u riječi neke pjesme ne znači da te riječi opisuju moj nesrećni ljubavni život.

Sada idemo malo da zavirimo u kafiće i klubove, obale rijeka, ispred zadruge i sve gdje naš narod ima običaj da se opija.

Dođe tako u kafić mladi čovjek koji inače govori „ne slušam ja to“, provuče mu se kroz uši „Crnokosa“ od Joksimovića. On već na trećoj čaši vina zaboravlja ženu i petoro djece te šalje poruku svojoj bivšoj ljubavi koja za to vrijeme pije „nešto kratko“ i vrišti uz stihove „Zboooog teeeebe, onaj s kojim živim cipele mi krije, tuguje i pije“ Vidjevši poruku na malom ekranu, ona pomisli „Vau, kako baš sada!? „ Da li će zalutati u mračne hodnike preljube zna samo ona.

U svom toplom domu žena, majka, kraljica raduje se pjesmi „Zakuni se u kurvu“, dok se „kurve“ nešto i ne pronalaze, njima se i nije rađao taj sin iz pjesme sa nečovjekom njihovog neživota. Zanimljivo je da žena, majka, kraljica zaboravlja kako je na godišnjici mature dodirivala Stanka iz četvrtog tri ispod stola koljenom.

A Stanko, uz dvolitru pive sa ekipom iz sela sluša na YouTube „Ja slobodan, ona neverna. Dva – tri kratka pića ’mesto kremena. „iako zna da ona nikada neće biti baš toliko nevjerna.

U desetom univerzumu jedna dvadesetogodišnjakinja sjedi pognute glave uz stihove „Dok mi u trenutku žara tvoja burma kožu para. „ jer je upoznala čovjeka koji je oženjen a kao momak živi što su takođe stihovi jedne pjesme.

Već tamo pred zoru dvoje mladih čiji ljubavni status je nepoznat rastaju se uz stihove „Samo ovu noć, pa da plačemo do jutraaaaa. „I ona sporim korakom odlazi kroz maglu svjesna da „Istina nije da je jedina… „ i da je najbliže istini stih „Pijan ti dušu otvaram”.

Kada smo prošetali kroz kafiće, klubove, obale rijeka i upoznali junake ove priče, možemo naslutiti kakav uticaj ima muzika na ponašanje ljudi i da te riječi koje se nama čine kič, besmislene i „niđe veze“ kod nekoga mogu doliti ulje na vatru nekih negativnih emocija. Takođe želim naglasiti da je jako bitno šta nam djeca slušaju. Ipak, nećemo biti kultur-fašisti. I naravno, diskutabilni tekstovi nisu rezervisani strogo za turbo – folk, ima njih i u ostalim žanrovima samo su bolje upakovani, a izvođači malo drugačije izgledaju. Može se reći da je muzika hrana za dušu, zato bi bilo dobro da pazimo čime je hranimo. Jer posljedice nisu baš uvijek zanemarive i bezazlene.

Ines Erceg, olovka.info

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Mirjana Karanović u ulozi Marlen Ditrih na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo VIDEO

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...