Sa zapuštenih polja širom Srpske uskoro bi se mogli čuti traktori i brati plodovi jer Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske planira da oko 10 hiljada hektara neobrađenog zemljišta ponudi u zakup mladim poljoprivrednim proizvođačima. Tim povodom, u okviru projekta ,”Moje zemljište-moja Republika Srpska”, u Novoj Topoli organizovan je inicijalni sastanak.
Sastanku je prisustvovalo više od 80 mladih poljoprivrednih proizvođača iz Gradiške, Laktaša, Srpca i Prnjavora. Zainteresovani su , uglavnom, za proširenje zemljišnog posjeda i postojeće poljoprivredne proizvodnje.
Јa sam isključivo sad što se tiče krčenja preuzeo bih obavezu za nekih 5 hektara. Više ne bih mogao jer jednostavno ne znam kolike su subvencije predviđene ali računajući svoju radnu snagu i s obzirom da sam ja sam i da ja to krčim nebih uzeo više a što se tiče obradivog zemljišta ako bi tu bilo nešto ili da se uzme pola pola uzeo bih 15 do 20 hektara zemljišta – rekao je Nemanja Brkić, poljoprivrednik iz Srpca.
Veoma sam zainteresovan za to proširenje proizvodnje i da se iskrče zarasle površine i mislim da je to veoma dobar poziv za omladinu. Naravno da ću aplicirati i nadam se da ću nešto realizovati- kaže Nenad Đurić, poljoprivrednik iz Gradiške.
Dok pravilnik za dodjelu zaraslog zemljišta i visina podsticaja za privođenje namjeni, tek treba da budu definisani na republičkom nivou Gradska uprava Gradiška, na čijem području je registrovano oko 700 hektara zapuštenog zemljišta, već realizuje sličnu mjeru.
Između ostalog imamo mjeru krčenja poljoprivrednog zemljišta i ove godine je za nju apliciralo oko 30 poljoprivrednih proizvođača kojima je dodjeljeno ukupno 50.000 maraka za krčenje poljoprivrednog zemljišta i poljoprivrednici koji su podnijeli zahtjev za ovu mjeru ove godine je iskrčilo između 35 i 40 hektara poljoprivrednog zemljišta – navela je Јovana Kukrić, načelnik Odjeljenja za poljoprivredu i ruralni razvoj Gradiška.
Prednost prilikom dodjele zapuštenog zemljišta imaju fizička lica do 40 godina starosti. Poziv važi za poljoprivrednike sa područja 19 lokalnih zajednica u kojima Srpska raspolaže većim površinama neiskorišćenog zemljišta.
/RTRS/
