Predsjednik Aktiva direktora domova zdravlja Republike Srpske Vladimir Marković rekao je Srni da domovi zdravlja nakon ulaska u trezorski sistem poslovanja očekuju stabilnije finansiranje, te kvalitetniju saradnju sa osnivačem, odnosno lokalnom zajednicom.
Marković je rekao da će lokalne vlasti, ulaskom domova zdravlja u trezorski sistem poslovanja, imati mnogo bolji uvid u njihovo poslovanje, ali i biti odgovornije za njihov rad.
On je podsjetio da svi domovi zdravlja u Srpskoj od 1. januara treba da posluju u okviru trezorskog sistema.
Marković je ocijenio da Vlada Srpske uvođenjem domova zdravlja u trezor nastoji da podigne stepen odgovornosti lokalnih vlasti u funkcionisanju ovih zdravstvenih ustanova.
“Očekivanja su da će gradske vlasti imati mnogo bolji uvid u samo poslovanje doma zdravlja, samim tim i njihova odgovornost biće veća s obzirom da su ove zdravstvene ustanove sada stavke u gradskom budžetu”, rekao je Marković.
S druge strane, kaže Marković, domovi zdravlja očekuju stabilnije finansiranje, te bližu i kvalitetniju saradnju sa osnivačem, odnosno lokalnom zajednicom, s obzirom na to da više neće imati finansijsku samostalnost.
“Sva plaćanja i sve obaveze koje budu imali domovi zdravlja neko drugi će da odrađuje umjesto njih, a na njima je da to sve pripreme”, naveo je Marković.
Kada su u pitanju dugovanja domova zdravlja koja se odnose na poreske obaveze iz ranijeg perioda, Marković je najavio da je u planu da te obaveze do kraja godine izmire ministarstva finansija i zdravlja i socijalne zaštite, kako bi zdravstvenim ustanovama omogućili da sa što manje obaveza uđu u trezorski sistem.
Marković, koji je i direktor dobojskog Doma zdravlja, kaže da je ova zdravstvena ustanova pripreme za trezorski sistem poslovanja počela u proljeće i da je zajedno sa gradskom administracijom usaglašavala aktivnosti za usvajanje budžeta.
“Ulazimo kao ozbiljna finansijska stavka u budžetu grada sa oko 260 zaposlenih, velikim prihodima i rashodima”, rekao je Marković i dodao da je o svemu tome bilo riječi na javnoj raspravi o Nacrtu budžeta grada za narednu godinu.
On je naveo da dobojski Dom zdravlja ove godine očekuje suficit od oko 300.000 KM, ali da se zbog obaveza prema dobavljačima odlučio na kreditni aranžman od oko 900.000 KM kako bi bez obaveza ušao u trezorski sistem.
“U prethodnom periodu nismo pravili dugovanja prema Poreskoj upravi Srpske ili drugim republičkim institucijama, ali je tokom pandemije virusa korona, kada smo liječili i osigurane i neosigurane pacijente, došlo do značajnih troškova koje u tom trenutku nismo mogli da servisiramo”, rekao je Marković.
On je dodao da je Dom zdravlja imao odličnu saradnju i podršku grada, naročito tokom kriznih situacija poput pandemije i elementarnih nepogoda.
/SRNA/