Kako se spremiti za popravni ispit BY INES ERCEG

U prethodnom tekstu sam pisala o pismenom ispitu i kako se spremiti za njega. Nažalost, neki od vas će morati na popravni koji uglavnom bude u Avgustu mjesecu. Nemojte misliti da je kraj svijeta, ali shvatite stvari veoma ozbiljno da ne pokvarite sebi ljeto. Potrudiću se da vas u putim na ono što je bitno tokom pripremanja za popravni ispit.

Dajte sebi oduška

Da, da. Idete na popravni. Roditelji su ljuti, vjerovatno ste i u kazni. Bez obzira na sve, raspust je i bilo bi sasvim u redu da date sebi nekoliko dana odmora od svega, da napunite baterije, a onda se vrijedno prihvatite učenja. Tako odmorni imaćete više volje za rad.

Pokušajte što bolje organizovati vrijeme

Jasno vam je da sve ono što se učilo tokom cijele godine vi treba da savladate u vremenskom periodu od dva mjeseca te će zato biti potrebno da skoro svakodnevno obradite bar po dvije lekcije, zavisi koliko je gradivo obimno. Gledajte da nađete vrijeme koje cam najviše odgovara i onda učite onako kako mislite da je najbolje. Uglavnom se očekuje da znate lekcije napamet, ali bolje je da to „napamet“ bude ispričano vašim riječima jer to znači da razumijete gradivo, osim u slučaju da profesor/nastavnik baš zahtjeva to tzv. štrebanje.

Zabava može, ali ograničeno

Da ne biste opteretili mozak, možete prošetati, ili otići negdje sa društvom. Idete da popravni, niste u zatvoru. Morate znati da te aktivnosti ipak treba da prilagodite situaciji. Najbolje je da razgovarate sa roditeljima.

Budite kreativni

Ako vam je gradivo nekako teško za naučiti, pokušajte naći zabavne načine uz pomoć kojih biste lakše učili. Možete zamoliti prijatelja da vam ponogne i ispituje vas, možete snimati lekcije pa slušati snimak. Mogućnosti je bezbroj, samo treba da pronađete one koje vama odgovaraju.

Informišite se

Potrudite se da se informišete šta će biti na popravnom ispitu, mada je u većini slučajeva potrebno da se savlada gradivo iz udžbenika. Nije propast svijeta ako učite samo za prolaznu ocjenu, ali divan je osjećaj kada shvatite da vi ustvari razumijete taj predmet i steknete znanje.

Instrukcije su poželjne

Bez obzira da li su u pitanju prirodne ili društvene nauke, bilo bi dobro da nađete nekog dobrog nastavnika /profesora koji će vam prenijeti znanje i objasniti vam sve što vam nije jasno. Na instrukcije je najbolje ići tek nakon što smo savladali teorijski dio gradiva, tako da već jednim dijelom spremni možemo nastaviti dalje. Na popravni ćete doći sa svježim znanjem, sa samopouzdanjem i sve će biti u redu.

Nekoliko riječi za kraj

Dajte sve od sebe da se koliko toliko pripremite.

  • Pokušajte tremu da svedete na minimum.
  • Pitanja i zadaci moraju biti iz aktuelnog udžbenika, zato se opustite ako ste sve makar i površno prošli.
  • Nemojte čekati zadnji čas.
  • Potrudite se da na dan popravnog budete odmorni i dobro naspavani jer ćete tako biti dobro skoncentrisani na pitanja i zadatke.

Pošto ste shvatili koliko stresa i neizvjesnosti donosi jedan ovakav ispit, obećajte sebi da se više nećete dovoditi u situaciju da na neki način pokvarite ljeto.

Srećno!

Ines Erceg, olovka.info

Related posts

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Vulić: U ponedjeljak inicijativa za smjenu Konakovića

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...