Karcinom grlića materice je ozbiljna prijetnja zdravlju žena i značajan javno-zdravstveni problem širom svijeta. Većina žena koje su oboljele su na vrhuncu svog života, imaju djecu, porodicu, rade i doprinose društvenom i ekonomskom razvoju. Njihova bolest i smrt pogađaju najviše njihove porodice, ali takođe utiču i na društvo u cijelini.
Karcinom grlića materice je na četvrtom mjestu po učestalosti i drugi po uzroku smrtnosti od karcinoma među ženama. Prema podacima International Agency for Research of Cancer (IARC) oko pola miliona žena godišnje oboli i oko 300000 izgubi borbu sa ovom bolešću. Najčešće obolijevaju žene između 35. i 45. godine života.
Ova bolest se razvija sporo i u početku bez simptoma. Kasnije se može javiti: nepravilno i abnormalno vaginalno krvarenje, krvarenje tokom seksualnog odnosa, bol u leđima ili maloj karlici, gubitak tjelesne težine, gubitak apetita, umor, vaginalna neprijatnost ili iscjedak neprijatnog mirisa, jednostrani otok donjih ekstremiteta.
Najčešći uzrok je dugotrajna infekcija humanim papilloma virusom, onkogeni tip 16 I 18. A faktori rizika koji mogu doprinijeti nastanku bolesti su promiskuitet, prvi seksualni odnos prije 18. godine života, broj seksualnih partnera, veći broj porođaja, abortusi i porođaji u adolescenciji, primjena oralnih kontraceptiva, genetski faktori, godine života, niži nivo obrazovanja, niži socio-ekonomski status, pušenje, nivo razvijenosti zdravstvene zaštite.
Redovnim ginekološkim pregledima mogu se blagovremeno otkriti rane prekancerske promjene i spriječiti njihov razvoj u karcinom. Naime, grlić materice je potpuno dostupan pregledu, te ginekološki pregled i uzimanje PAPA brisa predstavlja jedostavnu, brzu, kratkotrajnu i pouzdanu metodu utvrđivanja promjena na grliću. Početne promjene su potpuno izlječive i zahtijevaju samo češće kontrole ili minimalne intervencije. Ukoliko se razvije karcinom, liječenje je dugotrajno, a prognoza neizvjesna.
Edukacijom žena i mjerama prevencije ove brojke se mogu promijeniti. S tim ciljem Javna zdravstvena ustanova ”Dom zdravlja” Doboj je organizovala edukativna predavanja za žene kako bi se upoznale sa uzrocima i faktorima rizika za nastanak karcinoma grlića materice, te o značaju koji redovni ginekološki pregledi i rana dijagnostika prekancerskih promjena imaju u sprječavanju nastanka karcinoma. Ovim aktivnostima se Ustanova pridružila kampanji Evropska nedelja prevencije karcinoma grlića materice.
U sklopu Specijalističke ambulante iz ginekologije u JZU ”Dom zdravlja” Doboj, ženama je dostupan pregled ginekologa, PAPA bris, a u slučaju potrebe tumorski markeri su dostupni u Službi za laboratorijsku dijagnostiku.
Javna zdravstvena ustanova ”Dom zdravlja” Doboj apeluje na pripadnice ljepšeg pola grada Doboja da posvete brigu svom zdravlju i da obave ginekološki pregled.
Foto: Facebook/Ilustracija
Izvor: JZU ”Dom zdravlja” Doboj