Mještani Ševarlija kod Doboja ubuduće neće imati brige oko prikupljanja oborinskih voda. Saniran je kanal u dužini od 200 metara, koji prikuplja oborinske vode. U sklopu realizacije projekta u ovoj povratničkoj mjesnoj zajednici, koja broji oko 350 domaćinstava podignuta je bezbjednost saobraćaja na viši nivo, naročito pješaka. Naime, proširen je put u dužini od oko pola kilometra. Radi se o najfrekvetnijem dijelu puta.
Do sada je saobraćaj ovdje bio prilično ugrožen, jer vozila su se teško mimoilazila, tako da smo tim projektom dosta postigli na bezbjednosti saobraćaja. Kanal je bio zarastao, tu je bilo šiblje, drveće i granje. Sada je kanal kao što vidite očišćen. Takođe, u kanalu je bilo dosta mulja koji se godinama tu taložio, tako da je sada taj mulj očišćen pomoću mašina. Zatim, tu je postavljen tampon šljunka na koji je poredan fugovani kamen. To sada izgleda estetski jako lijepo i stoprocentno ima svoju namjenu zbog čega je i napravljeno – izjavio je Ferhat Osmanbegović, predsjednik Savjeta mjesne zajednice Ševarlije.
Grad Doboj i Ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica Federacije BiH već dugi niz godina zajednički finansiraju infrastrukturne zajednice u dobojskim povratničkim mjesnim zajednicama. Tako je bilo i ovoga puta. Ovo je jedan u nizu projekata, a u njegovu realizaciju u Ševarlijama uloženo je 100 hiljada KM.
Mi imamo potpisan sporazum o učešću Ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica FBiH u omjeru od 51 odsto, a Grada Doboja od 49 odsto u pogledu uloženih sredstava. U Republici Srpskoj mi smo lokalna zajednica koja je sa federalnim ministarstvom uradila najviše projekata, Naše opredjeljenje je da na taj način obuhvatimo što veći broj naših mještana, naših mjesnih zajednica i što veći broj projekata. Nama je u interesu da sve ijedna mjesna zajednica na teritoriji Grada Doboja podjednako osjeti tu političku saradnju i ambijent koji pravimo. Svako od nas se u svom domenu bori da sve ijedna mjesna zajednica, a samim tim i Grad Doboj budu i bolje i ljepše mjesto za život svih naših sugrađana – rekao je Boris Jerinić, gradonačelnik Doboja.
Doboj povlači najviše sredstava po pitanju podrške povratku iz razloga što Grad Doboj značajno podržava proces povratka. Mi imamo prilično značajne sporazume o saradnji, pogotovo u oblasti infrastrukture i obnove stambenih jedinica. Jedinstven je slučaj u BiH da smo skupa sa lokalnom zajednicom obnovili gotovo sve objekte svih onih koji su se prijavili na javni poziv. To je za svaku pohvalu i ja se iskreno radujem saradnji i u narednom periodu. Mi ćemo svakako povećati iznos sredstava koja izdvajamo za Grad Doboj, a i gradonačelnik je danas potvrdio da su i oni spremni nastaviti tu saradnju, tako da ćemo ako Bog da biti u situaciji da infrastrukturno riješimo sve značajnije mjesne zajednice na području Grada Doboja, a onda nadam se da ćemo svi više pažnju usmjeriti ka projektima zapošljavanja – izjavio je Edin Ramić, ministar raseljenih osoba i izbjeglica FBiH.
Grad Doboj i resorno federalno ministarstvo nastavljaju saradnju i u narednoj godini. Infarstrukturni projekti realizovaće se i na području drugih povratničkih mjesnih zajednica. Radiće se i na projektima zapošljavanja, a sve sa ciljem pružanja podrške održivom povratku.
RTV Doboj