DOBOJ: Proslavljena kineska Nova godina (FOTO)

Ekonomska i Ugostiteljska i Trgovinska škola u Doboju proslavile su danas nizom aktivnosti kinesku Novu godinu tigra, u saradnji sa Konfucijevim institutom Univerziteta u Banjaluci.

Tim povodom održane su radionice pravljenja lampiona i čvorova, te tradicionalnog ispijanja čaja.

Direktor Konfucijevog instituta Šen Li rekla je novinarima da se današnjom aktivnosti obilježava i posljednji dan kineske Nove godine, koji se zove i Festival lampiona, sa tradicijom dužom od 2.000 godina.

“To je tradicionalni praznik kada se porodice okupljaju”, navela je Lijeva i pojasnila da se danas prave lampioni koji se puštaju u nebo sa ceduljama na kojima su zapisane želje, a ovaj festival prati i tradicionalni ples.

Šen Li, direktor Konfucijevog instituta

Lijeva je istakla da su danas u Doboju predstavljeni i novi kineski profesori koji će na radionici predočiti jedan dio kineske kulture.

Direktor Ekonomske škole Tijana Vasiljević Stokić rekla je da je obilježavanje kineske Nove godine u Republici Srpskoj počelo 31. januara koncertom u Banskom dvoru u Banjaluci.

Tijana Vasiljević Stokić, direktor Ekonomske škole Doboj

Ona je rekla da saradnja ove škole sa Konfucijevim institutom uspješno traje već tri godine.

O tradiciji i običajima koji su vezuju na današnji dan govorio je učenik iz Doboja Filip Vu, čiji je otac Kinez, a koje je naučio tokom boravka u toj zemlji koju posjećuje svake druge godine.

“Svi se oblačimo u crveno jer u Kini crvena boja znači sreću. Slavimo uz feštu hrane i pića sa porodicom”, izjavio je Vu i naveo da se na trpezi obavezno nalaze tradicionalne piroge, pečena riba koja simbolizuje napredak i više ljubavi i sreće u odnosu na prethodnu godinu, kao i bambus.

Filip Vu, učenik

Na prvi dan kineske Nove godine članovima porodice se šalje crveni paket sa novcem, na vrata se lijepe slova koja označavaju sreću, uz tradicionalni ples po kući u kostimu zmaja koji treba da simbolizuje zaštitu.

U okviru današnje manifestacije učenici Ugostiteljske škole napravili su tradicionalni kineski keks koji se služi uz čaj.

Učenik trećeg razreda kulinarsko-tehničkog smjera Srećko Blagojević pojasnio je da je, u odnosu na domaću, kineska kuhinja mnogo manje kao namirnicu koristi šećer i čokoladu, a kao njihov najzanimljiviji kolač naveo je keks sa bademom koji se pravi za Novu godinu. 

Srečko Blagojević, učenik trećeg razreda kulinarsko-tehničkog smjera

Galerija:

(SRNA)

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...