DOBOJ: Položeni vijenci kod Spomen-kosturnice žrtvama dobojskog logora

Kod Spomen-kosturnice stradalim Srbima u Doboju danas je služen parastos i položeni vijenci povodom 105 godina od internacije Srba u dobojski logor, prvi logor u civilizovanoj Evropi koji je organizovala Austrougarska u kome je od 1915. do 1917. godine 12.000 ljudi izgubilo život.

Vijence su položili delegacija Narodne skupštine Republike Srpske i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović, zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Mirko Okolić, generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić, gradonačelnik Doboja Boris Jerinić i Danijel Jošić, poslanik u NSRS.

Počast su odali i delegacija Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, rukovodstvo grada Doboja, udruženja proistekla iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, te Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918.godina

Parastosu je prethodio pomen koji je služen u Hramu Svetih Petra i Pavla u Doboju.

U 11.10 časova planirano polaganje vijenaca na spomenik “Dobojski logor 1915-1917”, koji se nalazi na mjestu nekadašnjeg logora u neposrednoj blizini sadašnje željezničke stanice.

Dobojski logor, koji je u Prvom svjetskom ratu formirala Austrougarska, bio je prvo organizovano masovno stratište u dotadašnjoj istoriji civilizovane Evrope.

Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u “Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16. godine”, koja je urađena prilikom osveštanja spomenika, Spomen-kosturnice sa kostima stradalih i Spomen-crkve Svetih apostola Petra i Pavla 1938. godine.

U “Spomenici” su, osim dokumenata, predočeni i detaljni opisi transporta mučenika, te svjedočanstva, među kojima i starca koji je gurao kolica sa leševima djece, njihovom ukopu, kao i stradanju majke kojoj je u logoru umrlo osmoro djece i mnoga druga.

Logor je osnovan 27. decembra 1915. i bio u funkciji do 5. jula 1917. godine,
a u njega je interniran 45.791 Srbin, i to 16.673 muškarca, 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 stradalo.

Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova uvrstio je internaciju Srba u dobojski logor u kalendar značajnih događaja.

Foto: srna.rs, Facebook/Boris Jerinić – Gradonačelnik Doboja, rtvdoboj.org

(SRNA)

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...