Kod Spomen-kosturnice stradalim Srbima u Doboju danas je služen parastos i položeni vijenci povodom 105 godina od internacije Srba u dobojski logor, prvi logor u civilizovanoj Evropi koji je organizovala Austrougarska u kome je od 1915. do 1917. godine 12.000 ljudi izgubilo život.
Vijence su položili delegacija Narodne skupštine Republike Srpske i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović, zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Mirko Okolić, generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić, gradonačelnik Doboja Boris Jerinić i Danijel Jošić, poslanik u NSRS.
Počast su odali i delegacija Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, rukovodstvo grada Doboja, udruženja proistekla iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, te Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918.godina
Parastosu je prethodio pomen koji je služen u Hramu Svetih Petra i Pavla u Doboju.
U 11.10 časova planirano polaganje vijenaca na spomenik “Dobojski logor 1915-1917”, koji se nalazi na mjestu nekadašnjeg logora u neposrednoj blizini sadašnje željezničke stanice.
Dobojski logor, koji je u Prvom svjetskom ratu formirala Austrougarska, bio je prvo organizovano masovno stratište u dotadašnjoj istoriji civilizovane Evrope.
Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u “Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16. godine”, koja je urađena prilikom osveštanja spomenika, Spomen-kosturnice sa kostima stradalih i Spomen-crkve Svetih apostola Petra i Pavla 1938. godine.
U “Spomenici” su, osim dokumenata, predočeni i detaljni opisi transporta mučenika, te svjedočanstva, među kojima i starca koji je gurao kolica sa leševima djece, njihovom ukopu, kao i stradanju majke kojoj je u logoru umrlo osmoro djece i mnoga druga.
Logor je osnovan 27. decembra 1915. i bio u funkciji do 5. jula 1917. godine,
a u njega je interniran 45.791 Srbin, i to 16.673 muškarca, 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 stradalo.
Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova uvrstio je internaciju Srba u dobojski logor u kalendar značajnih događaja.
Foto: srna.rs, Facebook/Boris Jerinić – Gradonačelnik Doboja, rtvdoboj.org
(SRNA)