DOBOJ: Položeni vijenci i cvijeće žrtvama kazamata FOTO

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, izaslanik predsjednika Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović, te pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Nebojša Vidaković, položili su danas vijenac kod spomenika žrtvama dobojskog kazamata nedaleko od željezničke stanice u Doboju u čast 12.000 Srba ubijenih u zloglasnom austrougarskom logoru u ovom gradu koji je bio prvi u modernoj Evropi.

Vijenac je položio i generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić.

Cvijeće su položili potomci žrtava, predstavnici poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kao i srpskih poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, te gradonačelnik Doboja Boris Jerinić.

Poštu su odali pripadnici Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, kao i brojni građani.

Prethodno su vijenci položeni i kod Spomen-kosturnice stradalim Srbima u Doboju.

U čast Svetih novomučenika Eparhije zvorničko-tuzlanske kod Spomen-kosturnice slomljen je slavski kolač i osveštano žito, povodom 108 godina od internacije Srba u dobojski logor.

Nakon polaganja vijenaca i cvijeća, obratili su se zvaničnici.

Dobojski logor, koji je u Prvom svjetskom ratu formirala Austrougarska, bio je prvo organizovano masovno stratište u dotadašnjoj istoriji civilizovane Evrope.

Logor je osnovan 27. decembra 1915. i bio u funkciji do 5. jula 1917. godine.

Među logorašima su bila 16.673 muškarca i 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je 12.000 ubijeno.

Stradalnike u dobojskom logoru je Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve proglasio novomučenicima Eparhije zvorničko-tuzlanske.

Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u “Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16. godine”, koja je urađena prilikom osveštanja spomenika, Spomen-kosturnice sa kostima stradalih i Spomen-crkve Svetih apostola Petra i Pavla 1938. godine.

Obilježavanje ovog istorijskog datuma organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

Foto: Facebook/Boris Jerinić – Gradonačelnik Doboja, srna.rs

/SRNA/

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...