U Doboju je obilježeno 109 godina od internacije Srba u zloglasni austrougarski logor, prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi 20. vijeka, u kojem je od 1915. do 1917. godine ubijeno 12.000 Srba.
U Spomen-hramu Svetih apostola Petra i Pavla, služena je Sveta arhijerejska liturgija, i položene ruže na spomen kosturnicu.
Ruže su položili pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Nebojša Vidaković, predsjednik Skupštine grada Doboja Zoran Blagojević, delegacije Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, Boračke organizacije Republike Srpske, Udruženje Veterana Republike Srpske i dobojske Policijske uprave.
Polaganju ruža prethodilao je lomljenje slavskog kolača i osveštanje ikone Svetih mučenika dobojskih, a služena je i Sveta arhijerejska liturgija u Spomen-hramu Svetih apostola Petra i Pavla.
Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve je stradalnike u dobojskom logoru proglasio novomučenicima Eparhije zvorničko-tuzlanske.
Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković rekao je da je dobojski kazamat koji je osnovala Austrougarska bio prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi, što je bio i početak genocida nad srpskim narodom u 20. vijeku.
On je rekao da je stopama Austrougarske kasnije nastavila i Nezavisna Država Hrvatska i pokušala da istrijebi Srbe sa ovih prostora.
Predsjednik Skupštine grada Doboja Zoran Blagojević rekao je da je strahote zloglasnog dobojskog logora osjetilo 45.000 Srba iz Podrinja, sliva rijeke Drine, Srbije i Crne Gore od kojih njih 12.000 nije preživjelo.
– Transportovani su vozovima upravo ovdje do Doboja i formiran je prvi koncentracioni logor kod Željezničke stanice. Kasnije je žrtvama podignut spomenik iznad Crkve Svetog Petra i Pavla, ali su ga ustaše minirale 1941. godine – rekao je Blagojević i dodao da je sačuvan originalni krst koji se nalazi u muzeju u Doboju.
Dobojski logor, koji je u Prvom svjetskom ratu formirala Austrougarska, bio je prvo organizovano masovno stratište u dotadašnjoj istoriji civilizovane Evrope.
Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u “Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16. godine”, koja je urađena prilikom osveštanja spomenika, Spomen-kosturnice sa kostima stradalih i Spomen-crkve Svetih apostola Petra i Pavla 1938. godine.
Logor je osnovan 27. decembra 1915. i bio u funkciji do 5. jula 1917. godine, a u njega je interniran 45.791 Srbin, i to 16.673 muškarca, 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 uvijeno.
Foto: srna.rs
/RTRS/