Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, 27. januar, obilježen je danas u Jevrejskom kulturnom centru u Doboju u okviru kampanje “Sjećamo se”, čiji je nosilac Svjetski jevrejski kongres.
Predsjednik Jevrejske opštine Doboj Danijel Atijas rekao je novinarima da je u okviru ove svjetske kampanje u septembru prošle godine realizovana anketa o poznavanju Holokaustu među mladima, čiji su rezultati zabrinjavajući.
“Oko 63 odsto mladih ne zna da je tokom Holokausta stradalo 6.000.000 Jevreja, 49 odsto ne zna imenovati nijedan logor, 23 odsto negira stradanje ili da je ono preuveličano, dok 12 odsto ne zna ništa o Holokasutu”, naveo je Atijas.
On je istakao da kultura sjećanja na stravična stradanja počinjena u Drugom svjetskom ratu, ne samo nad Jevrejima, već i drugim narodima, mora biti sačuvana da bi se tolerancijom i dijalogom mogli preduprijediti slični događaji.
“Apelujem i na predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, predsjednika Republike Srpske i Vladu, pogotovo Ministarstvo prosvjete i kulture, da se u tom pravcu adekvatno iskoriste i naši objekti – sinagoge u Doboju i Banjaluci, koji su ujedno i jevrejski kulturni centri kako bi se učenici i građani više edukovali o Holokaustu”, rekao je Atijas.
Atijas je naveo da je tokom Holokausta izvršen stravičan genocid nad oko 6.000.000 Jevreja, kao i velikim brojem drugih naroda koji su i sa ovih prostora, a kao posljedica nekontrolisane mržnje i zajedničkog ćutanja.
On je ukazao da je tokom pandemije virusa korona u svijetu primjetan porast rasističkih ideologija mržnje, kao i plasiranje lažnih mitova i konspirativnih radnji iza kojih navodno stoje Jevreji, što je zastrašujuće.
Kada je riječ o gradu Doboju, Atijas je naveo dobru saradnju vjerskih zajednica, koje kroz lokalni Međureligijski odbor zajednički realizuju brojne projekte.
Odlukom Generalne skupštine UN, 27. januar, datum kada je 1945. godine oslobođen zloglasni koncentracioni logor Aušvic, proglašen je Danom sjećanja na žrtve Holokausta.
Foto: rtvdoboj.org
(SRNA)