Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić najavio je da će u saradnji sa Inspektoratom Republike Srpske preduzeti sve mjere da se riješi problem sa zapaljivom materijom heksan, koja je nakon povlačenja turskog investitora iz grupacije “Ila” ostao u napuštenoj fabrici jestivog ulja “Bioil” u Kotorskom.
Jerinić očekuje da će Inspektorat Srpske uskoro izdati naredbu da se heksan ukloni, s obzirom da Gradska uprava nije ovlaštena za takvo postupanje.
“Investitor iz Turske ostavio je dugove prema Zirat banci, a ono što ja znam je da je taj objekat u vlasništvu investitora, odnosno pod hipotekom Zirat banke”, rekao je Jerinić novinarima.
On je izrazio bojazan da će u odsustvu vlasnika Grad morati da angažuje stručna lica za uklanjanje heksana kako bi se zaštitili građani.
“Nisam imun na problem koji se dešava na prostoru Doboja i razumijem uznemirenost građana koji žive u neposrednoj blizini”, rekao je Jerinić.
On navodi da je dopis koji je primio od građana iz Kotorskog o ovom problemu proslijedio nadležnoj lokalnoj inspekcijiskoj službi, kao i republičkom inspektoratu.
“Sve i jedna mogućnost koja bude bila potrebna, grad će adekvatno odgovoriti i siguran sam da ćemo u što kraćem roku riještiti taj problem. Opet kažem to nije naša nadležnost, nije u ingerenciji grada, ali za sve što se dešava u Doboju treba zajedno sa nadležnim institucijama da tražimo rješenja i ja ću insistirati da to bude u što kraćem roku”, rekao je Jerinić.
Nekadašnja fabrika namještaja “Enterijer” u dobojskoj Mjesnoj zajednici Kotorsko je nakon stečaja 2007. godine prodata preduzeću “DMDE” iz federalne opštine Doboj Istok.
Novi vlasnik je dio fabrike izdao turskoj grupaciji “Ila” koja je 2015. godine započela gradnju fabrike jestivog suncokretovog ulja i koja je u probni rad puštena 2016. godine, da bi se već 2018. godine investitori bez najave povukli i otišli iz BiH.
Vlasnici su u napuštenoj fabrici ostavili i heksan, zapaljivu materiju koja bi mogla da ugrozi bezbjednost lokalnog stanovništva.
Foto: rtvdoboj.org
(SRNA)