Specijalista dječije i preventivne stomatologije u dobojskom Domu zdravlja Natalija Konatar ukazala je na “pandemiju” karijesa mliječnih i stalnih zuba kod djece, čiji je najveći uzročnik, kako navodi, nasavjesnost, neznanje i neinformisanost roditelja.
Konatareva je istakla da mliječni zubi nisu tu samo da bi ispali i da su veoma važni za pravilan razvoj vilice, pravilnu ishranu i izgovor djeteta, kao i zdravlje drugih organa, te ništa manje bitno estetski izgled i psihološki razvoj.
Ona je istakla da kod djece koja prerano ostaju bez mliječnih zuba vilica ne može da se razvije na pravilan način.
“Vilica se razvija samo onda kada ima zube i nije čudo što je u današnjem vremenu konstantan porast nepravilnosti u razvoju vilica, ortodontske nepravilnosti, a svako druge ili treće dijete ima problem sa smještajem stalnih zuba. Razlog tome je prerani gubitak mliječnih zuba”, izjavila je Konatareva novinarima u Doboju.
Prema njenim riječima, razvoj zuba počinje dok je dijete još u stomaku i majka je ta koja tokom trudnoće mora da vodi računa o zubićima svog djeteta.
“Smatra se da prvi pregled zubića beba treba da se obavi već kada su uzrasne dobi od godinu dana. Mada ja mislim da već sa šest mjeseci treba da se obavi pregled i razgovor sa roditeljima kako bi dobili odgovarajuće savjete i preporuke o preventivnim radnjama i spriječili probleme, jer zubi treba da ostanu zdravi do njihovog ispadanja, odnosno do dvanaeste godine”, rekla je Konatareva.
Ona je istakla da je poražavajuće, ali da je uprkos stalnim apelima i savjetima stomatologa, prisutna pandemija karijesa mliječnih i stalnih zuba.
“Ne mogu da se pomirim sa činjenicom da je u današnje vrijeme uzročnik neinformisanost i neznanje roditelja. Može se govoriti i o nepravilnoj ishrani, neodržavanju oralne higijene”, rekla je Konatareva.
Ona je ukazala na istraživanje koje je sproveo Stomatološki fakultet u Banjaluci, prema kojem oko 50 odsto ljudi ili uopšte ne održava oralnu higijenu ili je slabo održava.
Konatareva je poručila da su roditelji u velikoj zabludi ako smatraju da svi problemi prestaju kada se dijete riješi karioznih mliječnih zubića, ocijenivši takav stav kao problem.
Ona kaže da je veliki broj djece i dalje bez zuba “šestice”, ali je trend vađenja šestice smanjen u odnosu na stanje od prije 10 godina.
“Nije rješenje `zaliti` šesticu, moramo rješavati kompletan problem. Mnogi roditelji smatraju da ako je šestica zalivena taj se zub više neće pokvariti. Mora se djelovati na kompletno oboljenje i problem, za koji kažem da je porodični”, rekla je Konatareva.
Ona kaže da je cilj stomatologa da zubi ostanu zdravi i da karijesa nema.
“Neki smatraju da su preventivni šestomjesečni pregledi dovoljni, ali kod djece sa visokim rizikom preporučujem na svaka četiri mjeseca”, rekla je Konatareva i dodala da borba za oralno zdravlje djeteta podrazumijeva dugotrajnu saradnju roditelja, djeteta i stomatologa.
Foto: drkonatar.com
(SRNA)