Svaka pročitana knjiga je jedno životno iskustvo jer ne učimo za školu nego za život, i to je sva ljepota rada sa učenicima, izjavila je Srni dobitnica Svetosavske nagrade Biljana Janković, nastavnica srpskoj jezika i književnosti u dobojskoj Saobraćajnoj i elektro školi.
Jankovićeva, sa iskustvom od 23 godine rada u prosvjeti, ističe da učenici vole sve što je drugačije i izlazi iz okvira učionice, te da to vrlo rado prihvate i tada divno sarađuju.
“Časovi srpskog jezika u ovoj školi su izuzetno važni jer su oni učenicima dodir sa nekim znanjima iz opšte kulture. Čak me nikada ne povredi kada učenik kaže – `Šta će nama srpski jezik?` jer vrlo brzo dođemo do toga da nam je jako potreban”, izjavila je Jankovićeva.
Prema njenim riječima, profesori srpskog jezika danas imaju teži zadatak nego što je to bilo prije dvadesetak godina kada se nekako podrazumijevalo da će učenici pročitati, a danas to njima nije zanimljivo.
“Dešava se i ja vidim da je učenik naučio i pročitao, ali nema misao i onda kažem hajde da malo pojačamo čitanje, i to će se sve neosjetno promijeniti, što kao nastavnik i uočavam prateći ih od prvog do četvrtog razreda”, navela je Jankovićeva.
Ona ističe da u svom radu insistira da učenici čitaju.
“Znate nemam uvijek dobru povratnu informaciju, nisu učenici uvijek srećni, ali to je potpuno u redu. Potpuno je u redu da kada učenici dobiju školsku lektiru i negoduju. Malo je onih koji će da kažu -`O sjajno, čitaću lektiru!`. Ali jako je važno da moji učenici, gotovo sto odsto pročita lektiru i onda mi imamo vrlo ozbiljne razgovore u kojima je vidljiva razlika od momenta kada pitam -`Da li smo danas spremni za lektiru?`, pa do momenta kada završimo analizu”, kaže Jankovićeva.
Ona navodi da se u ovoj školi mnogo radi i da je prestižna Svetosavska nagrada proizvod timskog rada vrijednih učenika, direktora koji je vjetar u leđa i omogućava da se realizuju ideje, stručne službe i drugih kolega.
Jankovićeva kaže da ideje idu jedna za drugom i da je ponosna na svoj projekat “Čitajmo lektiru u biblioteci”, koji realizuje u saradnji sa dobojskom Narodnom biliotekom radi popularisanja čitanja lektire sa akcentom na autore sa ovog područja, a dobro je prihvaćen kod učenika.
“Učenici su istraživači-novinari. Dobili su svoje istraživačke zadatke, a radili smo roman `Zna li ko engleski?` Dragana Tepavčevića”, kaže Jankovićeva.
Ona pojašnjava da je projektom obuhvaćeno samo jedno odjeljenje smjera tehničar računarstva i programiranja, a njihov napredak i interesovanje će biti praćeno u naredne četiri godine.
Jankovićeva je ukazala i na uspostavljenu saradnju sa Memorijalnim centrom “Jad Vašem” iz Izraela, sa kojim je i uz direktno uključenje iz Jerusalima u ovoj školi realizovana izložba povodom Dana sjećanja, te organizovan ogledni čas.
Za učenike se organizuju i odgovarajuća predavanja u dobojskom Jevrejskom kulturnom centru.
Direktor ove škole Miroslav Topalović kaže da unapređenju struke koje školuju, a u prethodnom periodu posebno su se istakli učenici u vannastvnim aktivnostima ostvarujući zapažene rezultate, kao što je prvo mjesto na takmičenju u izradi aplikacija za mobilne uređaje “Regionalni ap izazov”, koju organizuju članice Telekom Srbija grupe – kompanije “Telekom Srbija”, “M:tel BiH” i “M:tel Crna Gora”.
“Cilj stručnog obrazovanja je da podižemo realni sektor na način da školujemo kvalitetan kadar pružajući kvalitetnu praktičnu nastavu, kako bi sa što boljim znanjem bili konkurentni na tržištu rada i u okviru naše zemlje nađu zaposlenje i dobru zaradu”, izjavio je Topalović.
On je najavio da će od idućeg polugodišta u školi biti u funkciji i moderan
kabinet srpskog jezika sa neophodnom opremom, kako bi unapredili izvođenje nastave.
Topalović navodi da je Jankovićeva dugogodišnji predsjednik školskog aktiva srpskog jezika za koji kaže da je vrlo aktivan jer organizuje priredbe kada se obilježavaju važni datumi, učestvuje na literarnim konkursima Republičkog pedagoškog zavoda, a što nije lako u srednjoj školi stručnog usmjerenja.
Prema njegovim riječima, Jankovićeva je i jedan od recenzenata Čitanke za prvi razred srednjih stručnih škola za treći i četvrti stepen, koji priređuje Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo.
/SRNA/